Yapı Nizamı Nedir?

 

Yapı nizamı, uygulama sırasında imar planına bağlı olarak ortaya çıkan ayrım niza, blok nizam ve bitişik nizamdır.  Yapı nizamının özel şartları İmar Yönetmeliğine bağlı olarak belirlenmiştir. Bir parsellik alanda birden fazla yapı inşa edildiğinde serbest nizam kararı verildiğinde, komşu parsellerde bulunan ya da bu parsele en yapın yapıların yapı nizama aykırı düşmeden tek bir nizam uygulanabilir. Bunun yanında tek bir nizam ya da karma nizamlar da uygulanabilir.Yapı nizamı konusunda ilgili yönetmelikte birçok kural bulunur.

Yapı Nizamı Türleri Nedir?

 

Ayrık Nizam: Ayrık nizam İmar Durum Belgesi üzerinde A harfiyle belirtilir. İnşaat arsanıza ait yola bakan cephede 5 metre, arazinize komşu parsellerde en az 3 metre mesafe bırakılarak verilen imar iznidir.

Bitişik Nizam: Bir veya daha fazla komşu parselde yapılan yapılarda uygulanan nizamdır. Bitişi nizam uygulanırken en az bir cephe birbirine dayalı olarak yapılmalıdır ve bahçe çıkışı da ortak alandan sağlanmalıdır.

Blok Nizam: Cephe uzunluğu, cephe yüksekliği ve cephe derinliği belirli olan tek yapı kütlelerinden bir parsel ayrılması ile birden fazla parsel üzerine oturtulan yapı nizamıdır. Blok nizamlar bahçeli yapı tipleri olarak bilinir.

Bitişik nizam ortak alanlara sahiptir ve bu ortak alanlardan bahçeye çıkış bulunur. Blok nizamda ise birden fazla parsel üzerine oturtulan bahçeli yapılar yer alır. İki yapı nizamı çeşidinin farkı sadece bu durumdan ortaya çıkar.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz