Yola Terklerde Belediye Ücret Ödemek Zorunda Mıdır?

Düzenleme Ortaklık Payı adı altında mülklerden belediyeler alan talebinde bulunabilmektedir. İmar kanunlarında yer alan maddelere göre belirlenen bu alan brüt alanın yüzde 40’ını aşmıyorsa bu durumda ücretsiz olarak alınması mümkündür. Ancak yüzde 40 sınırının aşıldığı her durumda terki isteyen kurumun mutlaka bunun ücretini ödemesi gerekir.

Hakkınızı Yasalar İle Savunun!

Yola terkler üzerinde son derece ciddi tartışmaların yaşandığı son derece karışık konulardır. Terkin yapılması hususunda kişinin hakkını savunabileceği kanun maddeleri bulunmakta olup bu hakkın yeteri kadar kullanılması konusunda mutlaka kişinin uzman bir yardım alması gerekir. Bu tip davalarda deneyimli olan hukuk büroları hakkınızı en iyi şekilde savunacağı için öncelikli tercihiz olmalıdır. Daha önce yola terk yapılan bir taşınmazdan ikinci kez bu talep edilemeyeceği için öncelikle bu araştırılmalı, yola terk kararı uygulandıysa bu kararın imar kanununun hangi bendine göre yapıldığı incelenmelidir.

Yapı Ruhsatı Karşılığı Belediye Yola Terk İstiyor

Pek çok belediye yola terk işlemlerini arsa sahiplerinin yapı ruhsatı istemeleri esnasında çözmektedir. Yapı ruhsatı karşılığında belediye yola terk rızasının gösterilmesini isterken yüzde 40 sınırının aşılmadığı tüm işlemlerde bu hakkını ücretsiz olarak kullanabilmektedir. Belediyeler genelde anlaşmazlık yaşadıkları taşınmaz sahipleri ile rayiç bedeli ile anlaşma yolunu tercih ederken yaşanan her türlü anlaşmazlık ise mahkeme kanalı ile açılan davalar neticesinde sonuçlandırılabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz