İmar kapsamında tüm yapıların belediye yada valiliklerden yapı ruhsatını temin etmesi şart kılınmıştır. Ancak yapı ruhsatı kimin adına düzenleniyor bu soru henüz daha merak sorusu oluyor. İşte merak edilen soruların cevapları…

Yapı ruhsatı kimin adına düzenlenir?

Yapı ruhsatı için bilgilerde, herhangi bir kuruluş yada kişi tarafında kendileri üzerinde tapu, arazı veya parseller içerisinde bir tapu bulunmaması ile birlikte, kamu kurum yada kuruluşun vermiş olduğu tahsis ile irtifak hakkı hatta tesis belgeleri ile imar programıyla beraber yönetmenlik ile ruhsat eklerine uygun yapılması mecburi bir işlemdir.

İmar kanunu kapsamına dahil olan tüm yapılar belediye yada valilikten yapı ruhsatı almalıdır. Ruhsatı almak olan yapılarda bir değişiklik yapılacağı istenmiyor ise, yeniden yapı ruhsatı almış olması gerekmekte. Bu bakımdan bağımsız olan bölümlerin brüt alanı artmamış veya niteliği değişmemiş oluyorsa, ruhsat almak için vergi yada harç istenmiyor.

Buna ek olarak dış sıva, boya ve badana gibi elektrik hatta çatı onarımı gibi bazı durumlarda mahalle kuralları gereğince belediyenin hazırlaması gereken imar kapsamında bazı unsurlar ruhsata tabi olmuyor.

Yapı ruhsatı kimin adına düzenlenir?

Yapı ruhsatı kimin adına düzenlenir sorusuna ise hemen kısa bir cevap verecek olursak, mülkiyet sahibi düzenlenen bir belge olduğunu söyleyebiliriz. Yapı ruhsatı almanız için belediye yada valiliklere başvurmanız yeterli olacaktır.

Sizlerinde soruları varsa eğer, yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz