Yapı ruhsatı almak için kişiler belediye veya valiliklere bir başvuru yapması gerekiyor. Şartlar ise İmar kanunu kapsamında belirtiliyor. İşte detaylar…

Yapı ruhsatı şartları nedir?

Yapı ruhsatı aslında bir alanın ruhsata uygun olmasıyla yapının inşaata başlaması için gerekli bir belgedir. Bu belde olmadan inşaata başlanması doğru değildir. Yapı ruhsatı şartları kapsamında kişilerin kanuni bir yolla belediye veya valiliklere başvuru yapması gereklidir. İmar kanunu kapsamında yer alan bilgilere göre yapı ruhsatı almak şartları belirtilmekte. Şartlar ise şu şekilde ifade ediliyor;

Madde 21′de yer alan bilgiler neticesinde tüm yapılar 27. madde dışında belediye veya valiliklerden yapı ruhsatı almalıdır. Ruhsatı aldıktan sonra bir değişiklik yapılması halinde yeniden ruhsat alınması gereklidir. Bu durum ise bağımsız bölümlerin brüt alanı artmıyor veya buna benzer bir durum yer alıyorsa, ruhsatlar vergi ve harca tabi tutulmuyor.

Bunlara rağmen, sıva, badana, döşeme ve tavan kaplamaları gibi birçok onarım durumunda belediyelerin hazırladığı imar yönetmenliği kapsamında taşıyıcı durumdan etkilenmeyen tadilat veya tamir durumları ruhsata tabi tutulmuyor.

Son olarak belediye yada valilikler bu yapıların mutlaka mahalle veya çevreye uygun yapılar olması gerektiğini ve çevreye uygun bir boya ile kaplama hatta çatı malzemelerinin olması gerektiğini vurguluyor. Kanundan önceki yapıların da bu durumdan etkilendiğinin altını çizelim.

Sizlerinde yapı ruhsatı hakkında merak ettiği sorular varsa eğer yorum kısmından sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz