Konut Satışları Patlayacak!

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından yapılan ve sektörde büyük bir merak konusu olan Kasım ayı sektörü raporu açıklandı. 2016 yılının ilk 9 aylık dönemine ait olan verilerde alınan yapı ruhsatı sayısının yüzde 6,1 oranında artış göstererek metrekare olarak 143,5 milyon metrekareye ulaştığını duyurdu. Yapı ruhsatı alım oranında yaşanan bu artış 2017 konut sektörü içinde umut ışığı oluşturdu.

Türk ekonomisinin lokomotif gücü olarak kabul edilen inşaat sektörünün parlayarak yükselişini sürdüreceğini gösteren bu veri konut sektöründe 2017 yılının çok daha büyük projelere ev sahipliği yapacağını gözler önüne sermesi açısından oldukça önemli. Üstelik elde edilen bu yükseliş konut sektöründeki yapı ruhsatı alımlarının son çeyrekte büyük bir düşüşe geçmesine rağmen elde edildi.
 
Konut Yapı Ruhsatı Oranında da Artış Yaşandı

2016 yılının ilk 9 ayında alınan toplam konut yapı ruhsatı oranları şu an itibari ile geçen sene alınan yapı ruhsatı oranını geçmeyi başardı. Konutlar için alınan yapı ruhsatı oranı toplamda yüzde 10 büyümeyi başararak 109,7 milyon metrekareye ulaşmış oldu. Konut yapı ruhsatı daire sayısı da yine artış göstererek 689 bin 583 rakamına ulaşmayı başardı. Elde edilen bu rakam ile bir önceki yılın aynı dönemine denk gelen ilk 9 aylık dönemde inşaat sektörü yüzde 8,1 oranında artış göstermeyi başardı. Ancak 2004 yılı verileri ile kıyaslandığında sektör geride kaldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz