Yapı Ruhsatındaki m² ile Bina m² si Aynı mı?

* İnşaat ruhsatı ne türlü alınıyor?
Mesala arsa 1000 metrekare, taban alanı 250 metrekare, toplam kat alanı da 1500 metrekare olması gerekmektedir . Bu hale göre bir proje hazırlatıp, belediyeye onaylatıyor, bunun için göre inşaat ruhsatı alıyorlar.

* Peki ruhsatı bu şekilde aldığına göre ne türlü fazladan daire yapabiliyor?

Bu durumda mesela on daire sığdırabiliyorsa, bir yabancı uygulama projesi yapıyor. Orada toplam kat alanı 2 bin 500 metrekare oldu ve on daire mahaline 15 daire yapıyor. Ya da on dairenin beşini dubleks yapıyor. Böylelikle olması gerekenden pek daire yapıp, fazladan kâr etmekte .

* İyi de bunu denetleyen bir mekanizma yok mu?

Sıra iskan almaya geldiğinde, yapı araştırma şirketi ve belediyeyle de anlaşarak ilk ruhsat edinilen proje uygulanmış benzeri göstererek iskan alınıyor. Yani iskan 1500 metrekare=10 daire olsa bile gerçeği 2 bin 500 metrekare=15 daire oldu .

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz