Tarihi Geçmiş Yapı Ruhsatı Nasıl Tekrar Yenilenir?

Yapı ruhsatı aldıktan en geç iki yıl içerisinde binanın inşaatına başlamanız gerekiyor, ek olarak inşaatı başlayan binanın da yasalar gereğince 5 yıl içerisinde tamamlanması gerekiyor ancak ülkemizde bu konuda çok da sıkı denetimlerin yapılmadığını belirtmek gerekiyor. Diyelim ki ruhsatı aldıktan sonra inşaatın yapımına başlamadınız ve bu tesbit edildi, işte o zaman yeniden ruhsat almanız, yani yenileme işlemini yapmanız gerekiyor. Biraz sonra inşaat ruhsatının nasıl yenilendiğinden bahsedeceğiz. Bununla birlikte 5 yıl gibi bir süre zarfında ruhsatını aldığınız inşaatı bitiremediyseniz eğer ruhsat yenileme işlemlerine başlamanız gerekiyor. Her iki durumda da yenileme işlemlerini yapmanız şarttır aksi takdirde inşaatın yapımına resmi olarak devam etmeniz mümkün değildir.

Ruhsatı Yenileyin

Ruhsat yenileme işlemlerini yapmadığınız takdirde resmi olarak bina evraklarda yerini almıyor ve yasal olmayan bir davranışta bulunduğunuz ortaya çıkıyor, hal böyle olunca da maddi ve manevi cezai yaptırımlar karşınıza çıkıyor. Yenileme işlemleri için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir:

Gerekli Evraklar:

– Güncel tapu kaydı,
– Dilekçe,
– Sığınak Raporu,
– Sürveyan belgeleri,
– Proje müellifleri ve fenni mesullerin, müellif ve mesuliyet belgeleri.

Bu belgeler ile birlikte sizler de başvurularınızı yaparak ruhsatları yenileyebilir ve yarım kalan inşaata hız kesmeden devam edebilirsiniz. Ruhsat yenileme işlemlerinde belgelerinizi eksiksiz teslim ettiğiniz takdirde kısa bir süre sonra olumlu geri bildirim alabilirsiniz. Yapı ruhsatı olmadan işe başlamanın zaten illegal olduğunu biliyorsunuz ve ruhsat yenileme işlemi yapmadan inşaata başlamakta az önceki durum kadar illegal diyebiliriz. Tesbit edildiği takdirde binanın yapımı durduruluyor ve gerekli cezaları ödemeniz adında sizlere belli bir süre tanınıyor, bu süre zarfında işlemleri yaparak yeniden çalışmalara başlayabiliyorsunuz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz