Yapı Ruhsatlarında Rekor Kırıldı!

1 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe giren imar yönetmeliği, müteahhitlerin harekete geçmesine neden oldu ve yapı ruhsatında adeta rekor kırıldı.

1 Milyon 106 Bin Yapı Ruhsatı

İnşaatlara bazı yasakları getiren yeni imar yönetmeliği, müteahhitleri hareketlendirdi ve bu durumun sonucunda yılın ilk dokuz aylık dönemindeki yapı ruhsatı sayısı 1 milyon 106 bin oldu. Yılın üçüncü çeyreğinde yapı ruhsatı alınan daire sayısı ise 486 bin olarak kayıtlara geçti. Yılın üçüncü çeyreğinde görülen bu artışın beraberinde yılın ilk dokuz ayında ulaşılan 1 milyon 106 binlik daire sayısı, bir önceki yılın aynı dönemindeki 705 bin daireye kıyas ile yüzde 57 oranında bir artış yaşandığını gösteriyor. Önceki yıldaki 705 bin daire sayısı da bir önceki yılın aynı dönemindeki 644 bin daireye kıyas ile yüzde 9 artış gösterebilmişti.

Yönetmelikle Gelen Değişiklikler

1 Ekim tarihinden itibaren geçerliliği kabul edilen yeni yönetmelikteki en temel değişiklik, artık stüdyo tipi daire yapılamayacak olmasıydı. Her bağımsız konutta en az bir oturma odası ve bir yatak odası bulunması zorunluluğu getirildi. Bunun yanı sıra en küçük konut alanı 28,5 metrekare olarak belirlendi. Yönetmelik gereğince oturma odasının en az 12 metrekare, yatak odasının en az 9 metrekare, mutfak ya da yemek pişirme alanının da en az 3,3 metrekare olması zorunlu hale getirildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz