Yapı Ruhsatlarındaki Artış Yüzde 7,6 Oldu 

2017 yılının birinci yarısını kapsayan ilk döneminde geçen yılın aynı dönemine oranla yapı ruhsatlarında yüzde 7,6 oranında artış yaşandığı açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre 2017 yılının Ocak –  Haziran arası dönemini kapsayan aylar içerisinde belediyelerce verilen yapı ruhsatı sayısı artış gösterdi.

Belediyeler Yapı Ruhsatı Sayısını Arttırdı

Açıklanan verile incelendiğinde bu yılın ilk 6 aylık döneminde 2016 yılının aynı dönemine oranla belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatı sayılarında yüzde 7,6 oranında artış yaşandığı görülürken aynı zamanda bu binaların yüz ölçümü oranlarındaki artış ise yüzde 16,3 olarak belirlendi. Binaların değerindeki artış oranı ise yüzde 35,3 olurken bu binaların daire sayısındaki artışın ise yüzde 21,6 olduğu görüldü.

İstanbul Yine Zirvede

Metrekare verileri dikkate alındığında en çok yapı ruhsatı verilen il İstanbul olurken İstanbul’da belirtilen dönemler içerisinde 24,4 milyon metrekarelik yapı ruhsatı verildi. Bu ilimizi sırası ile Ankara 13,5 milyon metrekare ve İzmir 7,2 milyon metrekare ile izledi. Yüz ölçümü en düşük olan iller ise Muş, Tunceli ve Hakkari olarak açıklandı. Daire sayısına göre yapılan sıralamada da yine İstanbul 129 bin 791 daire sayısı ile birinci olurken 51 bin 11 daire ile Ankara ikinci ve 40 bin 602 daire ile İzmir üçüncü oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz