Yapı Tatil Tutanağı Nedir?

Belediyelerden gerekli ruhsat izni alınmadan yapılmaya başlanan her türlü inşaat kaçak yapı olarak kabul edilmekte olup bu izin alınmasına rağmen iznin dışına çıkılarak yapımına devam eden tüm yapılar için inşaatın devam edemeyeceğini gösteren resmi belgeye yapı tatil tutanağı adı verilir. Bu tutanak ile beraber yapı inşaatına ara verilir ve çalışmaların sonlandırılması nedeni ile belge yapı tatil tutanağı adı ile anılır.

Yapı Tatil Tutanağı Nasıl Düzenlenir?

Yapı inşaat ruhsatı alınmadan yapımına başlanan ya da yapı inşaat ruhsatı içerisinde yer alan izinlerin dışına çıkılarak yapımı sürdürülen her türlü inşaat bu durumun ilgili kurum tarafından görevlendirilerek denetime gönderilen teknik elamanlarca tespit edilmesi durumunda rapor edilir. Yapı tatil tutanağı ilgili kurum tarafından görevlendirilen teknik elemanlarca düzenlenmekte olup tutanakta inşaatın mevcut durumu, verilen bir inşaat ruhsatı bulunuyorsa projede bu ruhsata aykırılık gösteren yerler resim, yazı ve kroki şeklinde yer alır.

Standartlara Aykırı Malzeme Kullanılması Da Yapı Tatil Tutanağı İle Cezalandırılıyor

İnşaat ruhsatı çıkarılmadan inşaata başlanılması ya da inşaat ruhsatına aykırı olarak inşaatın sürdürülmesinin yanı sıra aynı zamanda ilgili bakanlıkça belirlenen standartlara uymayan malzemelerin kullanımı da yapı tatil tutanağı düzenlenme nedenleri arasında yer alıyor. Yapı tatil tutanağı düzenlenen taşınmazlar belirlenen süreler içerisinde mevzuata uygun hale getirilmezse belediyenin bu taşınmazları yıkma, mühürlemeye ya da yıkım kararının valilik eli ile gerçekleştirilmesini sağlamak gibi yetkileri bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz