Yapı Yaklaşma Sınırı Ne Kadardır?

İnşaat yapımı aşamasında mimarlar ve inşaat mühendisleri tarafından yapılan planlama ve yönetmeliğe göre belirtilen sınırlara göre yapılan inşaat alanları içerisine yapı yaklaşama sınırı bulunmaktadır. Yapı yaklaşma sınırı hesaplanma işlemleri uzman kişiler tarafından yapılarak inşaat dosyası içerisine yazılmaktadır. Peki bu sınır neye göre belirlenip, alt ve üst sınır ölçüleri ne olmalıdır. Bugünkü yazımızda yapı yaklaşma durumlarının inceleyeceğiz.

Yapı Yaklaşma Sınırları Nedir?

Yapı yaklaşma sınırı; plan içerisinde belirtilen yönetmeliğe uygun şekilde belirlenen ve komşu parsellere en fazla yaklaşabileceği alanı belirleyen tanıma denmektedir. Yani yapı yaklaşma sınırı sizin ve yakınınızda bulunan binaların mesafe olarak tanımlanmasını sağlamaktadır. İskan alanları içerisinde bulunan binaların ön bahçe ve yol kenarlarına rastlayarak bahçe mesafelerinin de en az 5 metre olması gerekmektedir. Yapı yaklaşma sınırı hesaplamalarına alışık olan esaslar Planlı Alanlar Tıp İmar Yönetmeliğine madde 18’de açıklanarak belirtiliştir. Bu yapılara göre bodrum katlarında tabii veya tesviye edilmiş zeminin üzerine kalan bodrum katlar dahil 4 kata kadar çıkabilen binalarda arka bahçe mesafesi en az 3 metre olmaktadır. Bu mesafeler ile birlikte hesaplanan bina yaklaşım sınırları uzman kişiler tarafından teyit edildikten sonra inşaat çalışmalarına başlamaktadır. Bu yapı alanları için belirlenen mesafeler doğru bir şekilde yaklaşılmaz ise inşaat bozulabilir ya da bu sınırlar tamamlana kadar başlamama ihtimali bulunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz