Yapılan Isı Yalıtımı Giderleri Kira Gelir Vergisinden Düşülebilir Mi?

Bilindiği üzere taşınmazını kiraya veren ve bu kiralama işleminden kira geliri elde eden kişiler Gelir Vergisi Kanunu kapsamında vergilendirmeye tabi tutuluyor. Kira gelir vergisi beyannamesi vermekle yükümlü olan kişilerin bu süreçte yapmış oldukları bazı masraflar ise vergilendirmeden düşürülebiliyor.  Peki, yapılan ısı yalıtımı giderleri kira gelir vergisinden düşülebilir mi?

Isı Yalıtımı Giderleri Vergiden Düşülür Mü?

Kira gelir vergisi üzerinden düşülebilecek olan giderler yine Gelir Vergisi Kanunu kapsamında belirleniyor. Yine bu tutarlar gerçek gider ve götürü gider yöntemlerine göre değişkenlik gösteriyor. Götürü gider yönteminde % 25 ‘lik kısma denk gelen tutar vergilendirme esnasında beyan edilecek olan kira geliri tutarından düşülebiliyor. Gerçek gider yönteminde ise sadece bazı masrafların düşürülmesine izin veriliyor.

Artık Isı Yalıtımı Giderleri De Düşürülecek 

Mecliste hala üzerinde görüşmelerin devam ettiği Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ev sahiplerinin ısı yalıtımına teşvik edilmesini sağlamak amacı ile bu giderlerin de vergiden düşülmesini kapsıyor. Ancak yasa tasarısı henüz mecliste görüşüldüğü için şu anda bu tutarın düşürülmesine izin verilmiyor. Tasarının meclisten geçirilerek Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması ve Resmi Gazete’de yayımlanması durumunda artık bu giderler de vergiden düşülecek. Bu sayede enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı için harcama yapan ev sahipleri bu harcamaların faturalarını ibraz ederek yapmış oldukları giderleri kira gelir vergisinden düşebilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz