Yapının Bulunduğu Yüzölçümü Hesabı Nasıl Yapılır?

 

20 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan İmar Barışı, son günlerinde yoğunluğun oluşması ile birlikte İmar barışı hakkında bazı sorular gelmeye başladı. 31 Ekim 2018 tarihinde son başvuru günü olan İmar Barışı’nda söz konusu başvurunun yapılabilmesi için e-devlet üzerinden giriş yapılırken, başvuru sırasında sizlerden bazı hesapların yapılması istenmektedir. Bu hesaplar ise yapının bulunduğu yüzölçümü hesabı olup, nasıl yapılır, nedir gibi sorular akıllarda oluşarak merak konusu olmuştur. Bizlerde sizin için yapının bulunduğu yüzölçümü hesabı nasıl yapılır konusunda araştırmalar yaptık.

Başvuru sırasında gerekli olan bilgilerin kişiler tarafından doğru şekilde doldurulması önem arz etmekte olup, bu sizin ödemeniz gereken tutarı çıkarmaktadır. Doğru doldurulması gereken alanlardan birisi de yapının bulunduğu yüz ölçümü olurken bunu kendinizin hesaplaması gerekmektedir.

Yapının Bulunduğu Arsanın Yüz Ölçümü Hesabı

Yapının bulunduğu arsanın yüz ölçümü hesabı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kılavuzda yayınlanmış olup kılavuza göre hesap ise,

Bağlı bulunduğunuz belediyelerden aldığınız beyan bedeli üzerinde yazan payı, yüz ölçümüne bölünerek yüz ölçüm hesabı yapılmaktadır. Kılavuza göre ise parsel üzerinde tek yapının bulunması gibi durumda bulunduğu parselin toplam alanını yapı kayıt belgesinde isabet eden pay üzerinden hesaplaması yapılmalıdır. Bu hesabı doğru ve düzgün girmeniz gerekmektedir. Bu sizin ödemenizi etkileyecek önemli bilgiler arasında yer almaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz