Yargıtay “Balkon Kararı” İle Şok Yarattı 

Daha geniş bir yaşam alanı oluşturulabilmesi amacı ile pek çok kişi balkonlarını yıktırarak odaya ya da mutfağa katılmasını tercih etmektedir. Balkon ya da teras gibi alanların yıkılarak salona, mutfağa ya da odaya dahil edilmesini içeren bu tip tadilat işlemlerinde Yargıtay oldukça dikkat çekici bir karara imza attı. Bundan sonra açılacak olan davalarda emsal karar olarak uygulanacak olan bu sonuç Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Deniz Karataş tarafından değerlendirildi.

Tek Bir Kişi Bile İtiraz Etse Yapılamayacak 

Deniz Karataş Yargıtay tarafından verilen kararı değerlendirerek bundan sonra yapılacak olan tüm bu tip tadilat işlemlerinde tüm kat maliklerinin izninin alınması gerektiğini dile getirdi. Sitede yaşayan kişiler için durum çok daha zor çünkü tüm site sakinlerinin tek tek izinlerinin alınması gerekiyor. Tek bir kişinin bile bu karar itiraz etmesi ve onay vermemesi durumunda tadilatın yapılmasına izin verilmiyor. Tadilat yapılsa dahi yapılan bu müdahale kaçak olarak kabul ediliyor ve onay vermeyen kişinin bunu bildirmesi durumunda kapatılan alan yıkılarak yeniden açılabiliyor.

Mimari Proje Değişikliği Olarak Kabul Ediliyor 

Yargıtay tarafından verilen bu karar ile beraber balkon kapatma işlemlerinin aslında mimari proje değişikliği statüsünde kabul edildiği sonucu ortaya çıkıyor. Daha öncesinde bu tip işlemlerde kat maliklerinin çoğunluk kararı ile bu onayı vermesine izin verilirken Yargıtay tarafından verilen yeni karar ise artık çoğunluk kararının geçersiz olarak kabul edilmesi anlamına geliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz