Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, eşler arasında çoğu zaman büyük tartışmalara konu olan aile konutu ile alakalı yeni kararlar aldı. Kurul, aile konutu olsa bile eşin rızasının alınmasının şart olduğunu ifade etti. Bu karar ile kredi ödenmeyince evi icra yolu ile alan bankayı haksız buldu ve tapu devrini iptal etti.

İstanbul Küçükçekmece’de yaşayan B.S. ile kocası G.S., 2008 yılında satın almış oldukları bir evde yer almaya başladı. Evin tapusu G.S adına kayıtlı olduğu ifade edildi. Eşler arasında problemsiz olarak yaşam devam ederken, G.S eşinin haberi olmadan bankadan kredi çekip evi ipotek ettirdi. 500 bin TL değer biçilen ev sonrası kredi kullanımına izin verildi. Ancak kredi ödemeleri sonradan sorunlu hale gelince, banka evin satışı için düğmeye bastığını bildirdi.

EV İCRADAN SATILDI

B.S ise ipoteğin kaldırılması için mahkemeye başvurdu. Banka ile davacı kadın arasında bu süreç içerisinde bir yarış söz konusu oldu. 1 ay sonra bankanın evin icradan satışını sağladığını söyledi. Satıştan 1 ay sonrada G.S ile kayıtlı tapunun yeni sahibi banka oldu.

MAHKEME GERİ ALDI

Eşler arasında sorun devam ederken, B.S evi için pes etmedi ve 5. Aile Mahkemesine başvurdu. Davacı kadın mahkeme evin parası yada tapusunu geri istediklerini söyledi. Yerel mahkeme, 1 yıl kadar süren yargılama sonrası kadını haklı buldu.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz