Son katta oturup çatısını yaptıran yöneticisi, kat sakinlerinden çatı yapım ücretini almak için mahkemeye başvurdu. Mahkeme ise çatının yapımı için bütün kat sakinlerinden onay alınması gerektiğini dile getirdi.

Çatı katında oturan binanın yöneticisi, çatının yenilenmesi adına bir şirketle anlaşma içerisine girdi. Şirket ise bu çatıyı onarıp baştan yeniledi. Kat sakinleri ise çatı için üzerlerine düşen ücreti ödemeyeceğini dile getirdi. Durum böyle olunca yöneticisi bir şok etkisi geçirerek, çatı yapım bedelini ödemeyecek olanlar için icra takibini başlattığını ifade etti. Davalı olan bina sakinleri ise icranın kararına itiraz ettiği ortaya çıktı. Tekrar mahkemeye giden yöneticisi, icra takibine yapılmış olan itirazın kaldırılmasını istedi.

Yönetici davacı konumunda olup, Kat mülkiyet kanını kapsamında, çatı yapım bedelini ödemeleri gerektiğini dile getirmiş ve borçluların itirazının iptalini istemiş. Mahkeme ise davanın reddine karar verdi.

İşte açıklanan karar:

Geçen hafta açıklanan kararda, “Dava konusu taşınmazın mimari projesine göre ana taşınmazda çatının olmadığı belirlenmiştir. Somut olayda ise davacının kendi dairesini kapatacak şekilde yaptırdığı tespit edilmiştir. Çatı yapımı proje değişikliği gerektirmekte olup kat maliklerinin oy birliği ile alacağı kararla yapılabilir. Bu hususta kat maliklerinin oy birliğiyle almış olduğu bir karar bulunmamaktadır. Ana taşınmaza ait proje tüm kat maliklerinin muvafakatı ile değiştirilip belediyece onaylanmadıkça, projedeki biçimin korunması ve onarımın projesine ve tekniğine uygun olarak yapılması gerekir. Yasaya aykırı şekilde ve projesinde yer almayan biçimde yapılan çatının yapım giderinden bu duruma onay vermeyen davalı taraf sorumlu tutulamaz. Tüm bu nedenlerle mahkemece yazılı şekilde karar verilmesinde isabetsizlik bulunmadığından dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlar ile yasal gerektirici nedenlere göre, yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usule ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi.” denildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz