Yarım Kalan İnşaatın Tamamlanması

Yapı inşaatına başlanabilmesi için atılması gereken ilk adım mimari projenin hazırlanarak taşınmaz sınırının bulunduğu belediyeden bu proje ile inşaat ruhsatı alınmasıdır. İlgili inşaat ruhsatı izni için belirli bir süre uygulanmakta olup bu sürenin dolmasına rağmen inşaatın tamamlanmadığı durumlarda inşaatın yarım kaldığı kabul edilir. Yarım kalan inşaatın tamamlanmak istenmesi durumunda belirli yasal prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. Peki, yarım kalan inşaatın tamamlanması nasıl gerçekleştirilir?

Yarım Kalan İnşaat Nasıl Tamamlanır?

Yarım kalan inşaatın devri yapıldığı takdirde tamamlanmasına izin veriliyor. Yani yarım kalan inşaat için atılması gereken ilk adım ilgili belediyeden yapılan başvuru ile inşaat devri işleminin gerçekleştirilmesidir. Yarım kalan inşaat devri için ise ilk olarak inşaat tespiti yapılmalıdır. Taşınmazın ruhsatının alındığı belediye ziyaret edilerek inşaatı devralmak isteyen taraflarca inşaat tespiti başvurusu işlemi gerçekleştirilir ve inşaatın devir alınacağı durumu resmi olarak belirlenir. Belediye yetkililerince yapılan inşaat tespiti sonrasında geçici ruhsat çıkartılır. Bu ruhsat ile beraber SGK üzerinden başvuruda bulunularak kalan işçilik doldurulur ve inşaat tamamlanma izni alınır.

Tarihi Geçmiş Yapı Ruhsatının Yenilenmesi

Yarım kalan inşaatın tamamlanabilmesi adına tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise yapı ruhsatının yenilenmesi yöntemidir. İnşaat ruhsatı alınmış olmasına rağmen inşaatın 5 yıllık süre içerisinde tamamlanmaması halinde inşaat ruhsatının yenilenmesi gerekir. Bu ruhsat yenilenerek yarım kalan inşaatın tamamlanması mümkündür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz