Yasal mal rejimi nedir, nasıl olur? Evlilik sözleşmesi olarak günümüzde bilinen ve bireylerin evlilik öncesi atmış oldukları imzalar ile görülen yasal mal rejimi hakkında merak edilenleri sizler için derledik..

Yasal mal rejimi nedir?

Evlilik öncesi yada sonrası, mal veya servetlerin yönetimi ile paylaşımı için kanun kapsamında yazılı bir mal rejim sözleşmesi yapılarak eşler arasında kanunen bir mal anlaşması yapılmaktadır. Kısacası evlenen bir adamın evlenmeden önceki bekarlık zamanında almış olduğu evlerin evlendikten sonra eşi ile paylaşıp paylaşmaması gibi bir çok süreç için hukuksal boyutta bir sözleşme yapılmaktadır.

Yasal mal rejimindeki mal varlıklarına ne giriyor?

– Edinilmiş Mallar Dahil Edilir

Çalışmanın bir karşılığı olarak almış olduğu maaş veya ücret gibi SGK’nın yapmış olacağı ödemeler hatta çalışma gücünü kaybeden kişiye ödenen bir nevi tazminat ile kişisel sahip olunan mallardan gelen kira ve benzeri değerler kabul edilir.

– Kişisel Mallar Dahil Edilir

Eşlerden herhangi birinin kullandıkları veya o kişiye yarayan mallar veya eşyalar. Hatta evlilik öncesi sahip olduğu malların tamamı, evlendikten önceki miras yada bağışlar gibi birçok manevi tazminat alacakları da kabul edilmektedir.

Yasal mal rejimi nasıl yapılır?

Evlenmeden önce yapılabilir. Evlendikten sonra yapılabilir. Son olarak ise evlilik esnasında yapılabilir. Mal rejimi sözleşmesinin noter huzurunda yapıldığı ve evlilik başvuru yapıldıı sırada sözleşme talepleri de memur tarafından düzenlenmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz