Yasal Miras Paylaşımı Nasıl Olur?

Vefat eden kişiden kalan her türlü mal varlığı miras olarak isimlendirilir ve yasal mirasçıları arasında paylaştırılır. Bu paylaşım yapılırken ise altsoyundan başlamak üzere miras zümreleri arasında dağıtım gerçekleştirilir. Mirasbırakan kişiden kalan tüm miras zümreleri arasında ilk olarak alt soyuna kalmış kabul edilir ve bu grup içerisinde dağıtım yapılır. Altsoyu bulunmaması durumunda mirasın dağıtımı gruplar içerisinde gerçekleştirilir.

Mirasbırakanın Alt Soyu Kimlerdir?

Vefat eden kişinin eşi ve çocukları, çocukları kendisinden önce öldüyse onların çocukları yasal olarak alt soyu olarak kabul edilir. Yani eş ve çocuklar, çocuklar mirasbırakandan önce öldüyse onların altsoyu yasal olarak mirastan ilk olarak pay alma hakkına sahip olan altsoyudur. Alt soyun olduğu durumlarda mirastan pay alma hakkı  ¼’tür. Yani mirasın dörtte biri anneye aittir ve kalan çocuklar ile çocukların vefatı durumunda çocuğun kendi alt soyu arasında paylaştırılır. Miras bırakan kişinin çocuklarının olmaması durumunda ise miras eş, anne ve baba arasında paylaştırılır. Bu durumda eşin mirastan payı ½ olarak hesaplanır ve kalan tutar vefat eden kişinin annesi ve babası arasında paylaştırılır.

Miras Bırakanın Ana ve Baba Zümresi

Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ancak çocuklarının var olmadığı durumlarda mirastan pay alma hakkına sahiptir. Eşin olduğu durumlarda mirasın yarısı eşe aittir ve kalan diğer kısım anne ve baba arasında paylaştırılır. Altsoyu bulunmayan yani eşi ve çocuğu olmayan mirasbırakanın ölmesi durumunda ise kalan tüm miras anne ve baba zümresine geçer. Anne ve babanın mirasbırakandan önce olması durumunda bunların altsoyu mirastan almaya hak kazanır.          Bunların da başka altsoyları olmaması durumunda miras hakkı büyükanne ve büyükbabaya geçer ve yine tüm altsoy miras hakkı kazanmış olur. Bunların hiçbirin olmadığı durumlarda ise miras kamuya devredilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz