Yatay Mimari Nedir?

Gayrimenkul sektörünün en çok konuşulan, gündemden eksik olmayan konularından biri olan yatay mimarinin kentsel dönüşüme olan etkisi, yapılaşmanın bu yönde olup olamayacağı merak ediliyor.

Yatay Mimarinin Avantajları

Özellikle büyük şehirler için önerilen yatay mimari, hızla artmakta olan dikey mimari yaklaşımının şehir mimarisine ve siluetine zarar vermesinden dolayı cazip görünüyor. Doğayla iç içe olma fırsatı sunan yatay mimari, şehrin inşasında enine gelişen yapılara yer verilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Dikey mimarinin aksine yatay yapılar, sıcak ve samimi bir ortam sunarak komşuluk ilişkilerini de güçlendiriyor. Dikey yapılaşmanın önüne geçtiği aileler arası komşuluk bağı, yatay mimari ile tekrar kazanılabilir.

Yatay mimari ile sağlıklı ve düzenli bir yaşam olanağı sunuluyor olup; insanların çevreden izole olmasının önüne geçiliyor. Toprakla temas halinde olma imkanı sunarak insanlara hem huzurlu hem de sağlıklı bir yaşam imkanı sunan yatay mimari yapılar ilgi görüyor.

İmar Yönetmeliği ile Yatay Mimari

İmar yönetmeliği, yatay mimariyi teşvik ederek şehirlerin yatay gelişmesinin hedeflendiği planda yer alan en önemli değişiklikle, arsa üzerindeki bina oturum alanını %40’tan % 60’a çıkartan plan yatay şehirleşmenin önünü açıyor. Arsa üzerinde inşaat taban alanının %60’a kadar genişlemesine izin veren yeni yönetmelikle; önceden aynı büyüklükteki arsada emsal tamamlamak için 3 kat gerekirken, düzenlemeyle aynı metrekare inşaat alanında 2 kat ile emsali karşılayabilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz