Yatırımlık İçin Ev Almanın Kiraya Vermenin Püf Noktaları

/ 8 Kasım 2017 / 3 / yorumsuz
Yatırımlık İçin Ev Almanın Kiraya Vermenin Püf Noktaları

EV alıp kiraya vermek isteyenlere, iyi bir haberimiz var. Banka kredisi kullanmak suretiyle ev aldığınızda, ” bir taşla iki kuş ” vuruyorsunuz.Birikmiş nakit paranız olsa bile ban

Yatırımlık Konut Alıp Kiraya vermek?
EV alıp kiraya vermek isteyenlere, iyi bir haberimiz var. Banka kredisi kullanmak suretiyle ev aldığınızda, ” bir taşla iki kuş ” vuruyorsunuz.
Birikmiş nakit paranız olsa bile banka kredisi faydalanarak ev alıp kiraya vermeniz fazladan avantajlı olabiliyor.

AVANTAJ NE?
Bir cümleyle açıklayalım; kira geliriniz sebebiyle, gelir vergisi ödemiyorsunuz.
Nasıl mı oluyor?
Açıklayalım.
1 – Kira geliri olanlar, bu gelirlerini beyan edip gelir vergisi ödemek zorundalar.
2 – Beyannamede bildirilen kira gelirlerinden, ” Doğru gider ” yöntemi seçilmek suretiyle, aşağıdaki indirimler yapılabiliyor.
a ) Konut kredisi sebebiyle ödenen faizlerin tamamı indirilebiliyor ( Gelir Vergisi Kanunu Md. 74/4 ) . Borçların faizlerini, yanlızca konut kirası elde edenler değil, işyeri kirası elde edenler de indirebiliyor.
b ) Kiraya verilen bir tane konutun satın alım bedelinin yüzde 5’i, 5 yıl zaman ile kira gelirinden indirilebiliyor ( GVK Md. 74/4 ) .
c ) Bizzat kirada oturuyorsa, aldığı kiralardan ödediği konut kirasını da indirebiliyor ( GVK Md. 74/9 ) .
d ) Ayrı Olarak kiraya verilen evlerin; onarım ve sigorta giderleri, evin alım bedeli üzerinden hesaplanan yüzde 2 amortisman, emlak vergisi, kiraya verilen gayrimenkul amaçlı bir sözleşmeye, kanuna veya savcılık kararına istinaden ödenen kayıp, ziyan ve tazminatlar da kira gelirlerinden indirilebiliyor ( GVK Md. 74 ) .
Yatırım için ev almak
Aslında yatırım için ev almak, hem oturmak için ev almak konusunda yukarıda anlattığım araştırmaları yapmayı, hem de olaya farklı bir bakış açısı ile bakmayı gerektirir. Burada temel amaç mülkün gelir getirmesidir. Eğer kredi kullanılarak yatırım yapılıyorsa, mümkün olan en yüksek kira getirisi elde edilerek, mülkün alımıyla omuzlanan mali yükün azaltılması arzu edilmelidir. Ayrıca yatırım amaçlı konut alımında şehrin gelişen bölgelerine yatırım yapma fırsatı vardır. Böylece şehrin gelişen dinamiklerinden faydalanılır ve mülkün yıllar itibari ile yakalayacağı değer artış kazanımından istifade edilir.
Yatırım için mülk satın alırken, söz konusu gayrimenkulün bulunduğu bölgenin gelişim potansiyeli çok önemlidir. Çevrede mevcut, yapılmakta olan ve yakın ya da uzun vadede hayata geçecek projeler ile bu projelerdeki hane sayıları bölgedeki arz-talep dengesinin belirlenmesinde çok önemli rol oynar. Bölgede toplu taşıma imkânları henüz yoksa bile planlanan sistemler olması durumunda mülkün yatırım değeri artar. Alınan ya da alınması düşünülen gayrimenkulün hangi projenin içerisinde kaldığı, yasallığı, sosyal imkânları ve fiyat segmentleri yatırımı belirleyen önemli faktörlerdendir.
Ayrıca kentin arazi kullanım düzenlemeleri ile kentin büyüme ve gelişme yönü yatırım için düşünülen gayrimenkulün değerini etkileyen diğer faktörlerdendir.
Çok mülk üretilmiş bölgede mülkü kiralayacak yeteri kadar talep eden yoksa, siz ya kiraya veremeyip beklemek ya da mülkü değerinin altında kiraya vermek zorundasınızdır.
 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.