Yatırımlık Konut Alıp Kiraya vermek?

EV alıp kiraya vermek isteyenlere, iyi bir haberimiz var. Banka kredisi kullanmak suretiyle ev aldığınızda, ” bir taşla iki kuş ” vuruyorsunuz.
Birikmiş nakit paranız olsa bile banka kredisi faydalanarak ev alıp kiraya vermeniz fazladan avantajlı olabiliyor.

AVANTAJ NE?

Bir cümleyle açıklayalım; kira geliriniz sebebiyle, gelir vergisi ödemiyorsunuz.
Nasıl mı oluyor?

Açıklayalım.

1 – Kira geliri olanlar, bu gelirlerini beyan edip gelir vergisi ödemek zorundalar.
2 – Beyannamede bildirilen kira gelirlerinden, ” Doğru gider ” yöntemi seçilmek suretiyle, aşağıdaki indirimler yapılabiliyor.
a ) Konut kredisi sebebiyle ödenen faizlerin tamamı indirilebiliyor ( Gelir Vergisi Kanunu Md. 74/4 ) . Borçların faizlerini, yanlızca konut kirası elde edenler değil, işyeri kirası elde edenler de indirebiliyor.
b ) Kiraya verilen bir tane konutun satın alım bedelinin yüzde 5’i, 5 yıl zaman ile kira gelirinden indirilebiliyor ( GVK Md. 74/4 ) .
c ) Bizzat kirada oturuyorsa, aldığı kiralardan ödediği konut kirasını da indirebiliyor ( GVK Md. 74/9 ) .
d ) Ayrı Olarak kiraya verilen evlerin; onarım ve sigorta giderleri, evin alım bedeli üzerinden hesaplanan yüzde 2 amortisman, emlak vergisi, kiraya verilen gayrimenkul amaçlı bir sözleşmeye, kanuna veya savcılık kararına istinaden ödenen kayıp, ziyan ve tazminatlar da kira gelirlerinden indirilebiliyor ( GVK Md. 74 ) .

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz