Yavuz Sultan Selim Köprüsü Satışa Mı Çıkarılıyor?

Türkiye’nin en büyük ve en prestijli mega projeleri arasında yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü hisselerinin satılacağı iddia edildi. Projenin hisselerini elinde bulunduran Astaldi SpA ve IC Yatırım Holding A.Ş’nin ellerinde bulundurdukları köprüye ait hisseleri satmak üzere Çinli şirket sahipleri ile görüşme yaptıkları iddia edildi. Yatırımcıların köprüye oldukça yoğun ilgi gösterdiği ve alım konusunda oldukça istekli davrandıkları da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ortak Girişime Ait

Bilindiği üzer Yavuz Sultan Selim Köprüsü Astaldi SpA ve IC Yatırım Holding A.Ş ortak girişimine ait. Köprü ilk tamamlandığında köprünün yüzde 36’lık hissesi Astaldi SpA şirketine aitken geri kalan yüzde 64’lük hisse ise IC Yatırım Holding A.Ş şirketine ait bulunuyordu. Köprünün tamamlanmasının ardından Astaldi SpA şirketi bir miktar hisseyi elinden çıkarmaya karar vermiş ve yüzde 16’lık hisse payını IC Yatırım Holding şirketine aktarmış ve hisseler yüzde 20 + yüzde 80 şeklinde revize edilmişti. Gelinen bugünkü noktada ise Astaldi SpA elinde kalan yüzde 20 hissenin tümünü satma kararı aldığını açıkladı.

Şirket 2012 Yılında İşletme Hakkını Almıştı

2012 senesinde IC İçtaş Astaldi 3. Boğaz Köprüsü Yatırım ve İşletme A.Ş. adı ile köprüyü işletme hakkını elde etmişti. Ortak girişim aynı zamanda Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) ile 2,3 milyar dolarlık 2022 vadeli krediyi refinanse etmek amacı ile 8 sene vadeli olmak üzere 3,2 milyar dolarlık kredi içinde görüşmelerini sürdürüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz