Yaz Aylarında Emlak Fiyatları ve Yatırımlık Gayrimenkuller

Yaz ayları kış aylarına göre emlak piyasasının daha hareketli olduğu aylardır. Yeni inşaatların yapıldığı ve sürekli satışların olduğu bu aylarda emlak fiyatları da yükselme göstermektedir. Çünkü insanlar da yatırımlarını genellikle yaz aylarında yapmaktadır. Bu nedenlerle yaz ayları pahalı olacak olduğundan yatırım yapmak için daha mantıksızdır.

Bunun yanı sıra, kupon arsa sayılabilen prim yapabilecek gayrimenkuller kışa sezonuna göre yaza doğru daha çok piyasaya çıkmaktadır. Dolayısıyla Kış sezonunda isteğinize göre bulamadığınız gayrimenkulleri yaz sezonunda bulabilme olanağına sahip olabiliyorsunuz.

Bölgeye ve Mevsimsel şartlara Göre Fiyatlar Yaz kış Değişebilir. Örnek olarak Kış Turizm sezonunda yoğunluk yaşayan coğrafi kesimlerde doğal olarak kışın prim yapabiliyorken, Yaz Turizm sezonunda ise fiyatlar kışın prim yapmaktadır. Burada önemli olan bölgeyi iyi tanımak ve kış sezonu ve yaz sezonunu iyi analiz etmek avantajlıdır. Aslında en avantajlı olanı Talep olan bölgedeki gayrimenkullerin talebe yönelik artan fiyatlar öncesinde talep görebilecek bölgeleri iyi analiz edip talep yaratmak en mantıklı ve en karlı olanıdır. Bu çözüm profesyonel bir uygulamadır Bunun için uzman bir danışmandan destek almanızı öneririm.

Tek Özellikli Değil Birden Çok Özellikli Gayrimenkullere Yönelin

Yatırımlık olarak düşünüldüğünde Yaz kış ayrımını yaptıktan sonra aslında gayrimenkullerde en çok önem vermeniz gereken şey diğer arsalara göre özellikli olmasıdır. Özelliği olmayan gayrimenkullere yaptığınız yatırımlarda kar edemeyebilirsiniz. Aslına bakarsanız zarar bile edebilme ihtimalinizde var.

Örnek vermek gerekirse. Rakımı yüksek 1000 m² olan 2 arsayı inceleyelim

1. 1000m² arsa

Doğa manzaralı
Eğim durumu yüksek
Konut yapılabilme olasılığı olmayan
Göl görmeyen
Toprak yolu olan
İmarsız
İmar geldiğinde Parselin çok küçülebilme ihtimali olan
Arsanın fiyatı 10 Bin Lira olsun

2. 1000m² arsa

Göl ve Doğa Manzaralı
Eğim durumu gayet iyi
Konut yapılabilme
Asfalt yolu olan
Ulaşımı kolay
imarsız
İmar geldiğinde parselde çok küçülme olmayan
Arsanın fiyatı 30 Bin lira olsun

Yukarıdaki 2 örnekte, turizm gölgesinde bulunan ve talep görebilecek bir bölge olduğunu düşünürsek 

2-3 sene sonra yapılaşmanın arttığı bir bölgede 1. arsanın fiyatı 2 katına çıkarken 20 bin lira olmakta ve satılabilirlik oranı düşük olmakla birlikte
2. Arsanın fiyatı da 2 katına hatta iki katına çıkabilmekte ve satış konusunda rahat bir satış yapılabilen bir yatırım olmaktadır.

Bunun nedeni ise özellikli gayrimenkullerin her zaman özel bir alıcısı olabilmektedir. Dolayısıyla özel alıcılar gayrimenkulü beğendiği taktirde ücreti çok fazla önemsemezler. Tabi beğenme durumda gayrimenkulün özelliklerinin fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz