Yazlıkların Vergilendirilmesi İçin Farklı Uygulamalar Var Mı?

Konut sahibi olan kişilerin kullanım amaçları ne olursa olsun ödemekle yükümlü oldukları iki tür vergi bulunmaktadır. Bunlardan ilki emlak vergisidir. Söz konusu konut kiraya verildiyse ve kişi kira geliri elde ediyorsa bu durumda elde edilen gelirden doğan gelir vergisi ödenmesi gerekir. Bu konut yazlıkta olsa kişinin kullandığı normal konutta olsa konut sahibinin bu iki vergiyi ödemesi belirli koşullarda zorunlu tutulmaktadır. Ülkemizde uygulanan vergi kanunları gereğince bazı istisnai durumlarda vergi muafiyeti hakkı tanınmaktadır.

Yazlıklarda Emlak Vergisi Muafiyeti Var Mıdır?

Emlak vergisi büyükşehir sınırları içerisinde yer alan konutlarda emlak değeri üzerinden yüzde 2 diğer bölgelerde ise yüzde 1 oranında ödenmektedir. İsteyen kişiler bu bedeli tek seferde ödeyebileceği gibi isteyen kişiler içinde Mayıs ve Kasım olmak üzere 2 taksitle ödeme yapma hakkı tanınmaktadır. Emlak vergisi muafiyeti tanınan kişilerin yazlık için bu haktan yararlanabilmesine belirli şartlar altında tanınıyor. Bunlar kişinin yazlığında 12 ay boyunca daimi olarak ikamet etmesi ve 12 ay boyunca oturmak için kullanmasıdır. Bu şartları taşıyan yazlık sahipleri emlak vergisi muafiyeti haklarını kullanarak yazlıklarına ilişkin vergi ödememektedir.

Yazlık Kira Gelirinde Vergi Muafiyeti Hakkı Nasıl Kullanılır?

Yazlıklardan elde edilen kira geliri ne yazık ki Maliye Bakanlığı tarafından Gayrimenkul Sermaye İradı yerine ticari kazanç olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle yıllık 3 bin 900 liralık kira geliri sınırı yazlıklardan elde edilen kira geliri için dikkate alınmamaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz