SONY DSC

Yediemin Deposu Nedir?

 

Yediemin deposu aslında birçok kişinin bildiği ya da duyduğu terimler arasında yer almakta olup, Türk dil kurumuna göre birden fazla kişinin hukuki anlamda çelişkili, malların emanet olarak bırakıldığı yer olarak ifade edilmektedir. Durumu belirsiz olan malların el koyulduğu ve emanet olarak bırakıldığı yerde bu mallar çelişki çözülene ve sonuca varılana kadar kalır. Çelişkinin sona ermesinin ardından ise mal sahibine teslim edilmektedir. Fakat yediemin deposu nedir konusunda açıklamaya varırken çoğu zaman bu depolar İcra Müdürlükleri tarafından kullanılmaktadır. Bir borçtan kaynaklı olarak icra sonrasında haciz gelen mallar teslim olarak yediemin depolarına konulmaktadır. Bu depolar şahıslara da hizmet vermektedir. Yediemin olarak depo niyetinde olmasa da haciz edilen, yanlış park sonucunda çekilen araçlarda yediemin otoparkına konmaktadır.

Yediemin Deposu

 

Yediemin deposu Bakanlığa bağlı olup, birden fazla icra dairesinin yetkisi altında çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun içinde genellikle bu depolar icra dairelerinin haciz edilen eşyalar muhafaza etmek amacı ile kullanıldığı da aslında buradan belli olmaktadır. Bu depoların yerleri ise Bakanlık tarafından belirlenmekte olup, depolar alt işletmeci olarak lisans sahipleri bulunmaktadır. Bakanlık tabi ki icra dairlerinin gelen talep ile birlikte bir ile birden fazla yediemin deposu açma hakkına sahiptir. Bunun dışında ihtiyaç yok ise depoları azalta da bilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz