İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmek için hazırlıkları sürdürdüğü proje ile kentsel ekosistemin önemli bir parçası olarak görülen Yedikule Bostanları, Tarım Parkı’nd

Yedikule Bostanları Varlığını Tarım Parkı’nda Sürdürecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmek için hazırlıkları sürdürdüğü proje ile kentsel ekosistemin önemli bir parçası olarak görülen Yedikule Bostanları, Tarım Parkı’nda varlığını sürdürerek korunacak.
Bostan Kültürü Korunacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hayat bulacak olan proje ile Yedikule Bostanları, Kentsel Tanım Parkı konsepti ile birlikte varlığını sürdürecek. İstanbul’un sosyal ve kültür tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan Bostan kültürü, belli bölgelerde tematik olarak korunacak ve bahçecilik tarihinin gelecek nesillere aktarılması sağlanacak.
İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce onaylanan Yedikule Bostanları Rehabilitasyon Projesi, ihale sürecinin ardından kısa süre içinde hayata geçirilecek.
Proje Kapsamında Seralardan Bisiklet Yoluna Kadar Birçok İmkan Sunulacak
Fatih – Hacı Evhaddin Mahallesi’nde bulunan Tarihi Yedikule Bostanları Kentsel Tarım Parkı Rehabilitasyon Projesi’nde Şifa kafe, sera ve atölyeler, pazar alanı, çocuklar için oyun alanı, bisiklet yolu, hasat lokantası, şifalı bitkiler bahçesi ve çiçekli bitkiler bahçesi fonksiyonları bulunacak. Seralarda, sebze üretim atölyesi, Sera – Yeşilev, arıcılık atölyesi, kampost atölyesi, bahçe yapıları atölyesi, geri dönüşüm atölyesi, ahşap ürün atölyesi bulunacak. Engelli bireyler için pazar alanı meydanında bulunacak olan tarım atölyesinde, yükseltilmiş bahçelerde bostan üretimi olanağı sunulacak. Bostan ve üretim faaliyetleri kapsamında pazar yeri, festival alanı yer alacak. Kütüphane ve derslikler, tohum bankası, çiftçilere ve bostanlara yönelik yapılacak olan eğitim, seminer ve toplantılar ile bostanlarla ilgili yayın ve tanıtıcı ürünlerin satışı adına ayrılmış bir mekan da bulunacak.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.