Yeminli Tercüman, Yeminli Tercüme Ne Demek?

Yeminli tercüman ve yeminli tercümanlık son yıllarda çok daha fazla ilgi gören iki kavram olarak öne çıkarken pek çok kişi bu iki kavramın anlamını araştırmaktadır. Peki, yeminli türcüme ve yeminli tercüman ne demektir?

Yeminli Tercüman Nedir?

Üzerinde tercümanlık görevini yaptığı yabancı dili çok iyi düzeyde bilen ve bu dili bildiğini diploma ve benzeri bir belge ile kanıtlayan, bu dilde her türlü içeriği çok iyi düzeyde Türkçe diline çevirebilen kişilere denilmektedir. Yapılan çeviri normal çevirilerden farklı olarak doğruluğu imzalanan yemin zaptı ile kayıt altına alınmaktadır. Yabancı ülkelerde bu iş tercümanın yapmış olduğu çeviriye imza atması ile gerçekleştirilirken ülkemizde ise tercümanın imzasına ek olarak noter onayı da aranmaktadır. Noter kuruluşlarının yanı sıra Adalet Bakanlığı, Konsolosluklar ve valiliklerde de yeminli tercümanlar için çalışma sahaları bulunmaktadır.

Yeminli Tercüme Nedir?

Yapılan tercüme hizmetinin yeminli tercüman tarafından yapıldığı ve tercümenin noter tarafından onaylandığı çevirilere yeminli çeviri ya da yeminli tercüme adı verilmektedir. Tercümenin üzerinde tercümeyi yapan yeminli tercümanın adı, imzası ve tercümenin yapıldığı tercüme bürosunun kaşesi bulunur. Resmiyeti vardır.

Yeminsiz Tercüme Nedir?

Yeminli tercüman belgesine sahip olmayan kişilerce yapılan çevirilere yeminsiz tercüme adı verilmektedir. Yeminli tercümelerden farklı olarak bu tercümelerin üzerinde tercümanın adı ya da tercüme firmasının kaşesinin bulunması gibi zorunluluklar yoktur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz