Taşınmaz malları olan kişilerin her yıl iki eşit taksit şeklinde ödemiş oldukları emlak vergisi ödemeleri mecburidir. Peki, yeni ev aldıktan ne zaman sonra emlak vergisi ödenir? Emlak vergisi ödemeler ne zaman başlıyor? İşte sorularınızın yanıtı…

Yeni alınan evin emlak vergisi ne zaman ödenir?

Emlak vergisi, ülkemiz sınırları içerisinde bulunan bütün taşınmaz mallar için ödenmektedir. Mesken veya işyeri, hatta arsa ve arazi gibi gayrimenkul sahiplerinin dışında intifa hakkı sahibi yada her ikisi de yok ise , binaya malik gibi tasarruf edenlerin bile emlak vergisi ödediğini belirtelim. Bir binaya paylı bir şekilde mülkiyet alınmış olarak malik sayılan kişiler, hisseleri oranında mükellef olarak sayılırlar. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergilen müteselsilen sorumlu sayılmaktadır.

Peki yeni gayrimenkul alındığında, söz konusu olan gayrimenkul için emlak vergisi ne zaman ödenir ve kimler öder?

Emlak vergisini, taşınmaz malların el değiştirmesi kapsamında; satışın yapıldığı yıl vergiyi ödemesi gereken kişi eski sahibi oluyor. Yeni sahibin vergi ödemesi ise bir sonraki yıla kayıyor. Örnek verecek olursak eğer, 2018 yılında yeni ev almış kişiler bu yıl ödeme yapacak olurken, 2019 yani bu yıl yeni ev alanlar ise 2020 yılında yeni konutlarının emlak vergisini ödemeye başlayacaktır.

Ancak belirtmekte fayda olduğunu düşünerek, yeni konutun, belediyeye ediniminin gerçekleştiği yılın son gününe dek mal beyanında bulunmasının gerektiğini hatırlatalım.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz