Yeni Binalarda Otopark Zorunluluğu Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Özellikle de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yaşanan otopark sorununa çözüm bulabilmek adına geliştirilen yeni binalara otopark zorunluluğu için geri sayım başladı. Hatırlanacağı üzere yeni binalara otopark yapımını zorunlu hale getiren Yeni Otopark Yönetmeliği 22 Şubat 2018 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve yasalaşmıştı. Peki, yürürlüğe giren kanunda belirlenen zorunluluk ne zaman başlayacak?

Haziran İtibari İle Yeni Yasa Uygulanmaya Başlanacak

Yeni Otopark Yönetmeliği 22 Şubat 2018 tarihinde yayımlandı ve yönetmelikte yer alan madde gereğince 1 Haziran 2018 tarihi itibari ile uygulamaya alınacak. Yani 1 Haziran tarihinden itibaren yeni yönetmelik hayata geçirilmiş olacak. Bu tarihe kadar yapılan ve tamamlanan inşaatlarda tasarı hiçbir şekilde değişikliğe neden olmayacak. 1 Haziran tarihinden sonra alınacak olan inşaat ruhsatlarında ise kesinlikle Yeni Otopark Yönetmeliği uygulanacak ve bu yönetmeliğin dışına çıkılmasına izin verilmeyecek. Yani 1 Haziran 2018 itibari ile yeni alınacak olan tüm inşaatlarda yönetmeliğin maddelerine uyulması zorunlu tutulacak.

Otopark Yerleri Ayrılmazsa Ruhsat Verilmeyecek

1 Haziran 2018 itibari ile otopark yerleri ayrılmayan binalara kesinlikle inşaat ruhsatı verilmeyecek. İnşaat ruhsatı alınarak yapılmaya başlanan ve tamamlanan projelerde ise otopark tamamlanmadan yapı kullanma izin belgesi ya da bilinen bir diğer ismi ile iskan belgesi verilmeyecek. Yani hem inşaat başlanılması hem de inşaatın resmen tamamlanması için otoparkların yeni yönetmeliğe uygun olarak yapılması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz