Yeni tapu nedir? Yeni tapu  ile birlikte nelere değişecek?

 

Geçtiğimiz günlerde tapu ve kadastro müdürlüğünün değişim adı altında heybetli bir video yayınladığını haberlerimizde yer vermiştik. Köklü bir geçmişe sahip olan tkgm vatandaşların isteklerinide değerlendirerek tapu senetlerinde değişime gitme kararı aldı. Bu değişimle birlikte eski tapu üzerinde verilen gereksiz bilgiler kaldırılarak daha sistematik bir hale dönüştürüldü ve üç önemli özellik teknoloji ile birleştirilerek yeni tapulara dahil oldu. TKGM nin yayınladığı videoada en çok göze çarpan üç özellik arasında QR Kod, Taşınmaz Numarası ve Yüzölçümlerin gösterilmesi yer alıyor. Bu yazımızda yeni tapuların ücretleri ile bilgi vereceğimizde yeni tapu nedir QR Kodu Taşınmaz Numarası nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Yeni tapuyu almak zorunlu mu?

 

 

Öncelikle değişim güncellik her zaman iyidir. yeni çıkan cep telefonlarına nasıl ilgi gösteriliyorsa teknoloji ile bağıntılı yeni tapularınızı almanızda yarar var. Yeni tapuları değiştirmek zorunlu mu sorusuna gelince tabi ki devlet bize böyle bir zorunluluk dayatmıyor. Fakat yeni bir işlem yaptığınızda, herhangi bir intikal veya tapu işlemlerinizde eski tapuyu alma şansınız olmayacak. Ben yeni tapu istemiyorum bana eski tapu verin! diyemeyeceksiniz. Yeni tapular yüyürlükte olduğunda ve tapuda herhangi bir işlem yaparsanız yeni tapunuz ile tanışmış olacaksınız?

 

Eski tapu ile işlem yapabiliyor muyuz?

 

 

Şu anki durumda eski tapularınızın iptal olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Yeni tapuya geçmek için müracat etmesenizde elinizde bulunan eski tapunuzu ne kadar zaman geçerse geçsin kullanabilirsiniz. Tapu ile bir işiniz yoksa gayrimenkulünüzü satmayı düşünmüyorsanız eski tapunuz ile her zaman işlem yapabilirsiniz. Yani tapu memurları eski tapunuz ile işlem yapmaya kalktığınızda biz eski tapuyla işlem yapmıyoruz! diyemez.

 

Yeni çıkan tapuyu değiştirmek ücretli mi?

 

 

 

En çok merak edilen ve sorulan sorulardan biri de yeni çıkarılacak tapular ile ilgili herhangi bir ücret talep edilip edilmeyeceği. Değişim güzeldir fakat her bir değişim vatandaşın cebinden çıkan bir maddi külfet demektir. Eee değişim istiyosak buna katkı sağlamamız gerekir diyor devletimiz. Bazende bu değişimleri devlet için iyi bir gelir kapısı olduğunu düşünen aklı selim insanlar vardır diye düşünüyorum! Her neyse içinizi biraz rahatlatmak gerekirse yeni  tapuları yeni kimlik kartınız olarak düşünün. Geçtiğimiz senelerde de eski kimlik kartları yerine değişim! için yeni kimlik kartları aldık ve bunlar için yaklaşık 18TL bir ücret ödedik.  Yen tapunuzu almak ve ücret ödemek zorunda değilsiniz. Zaten yeni tapu hiç çıkmamış olsaydı ve eski tapunuz olmamış olsaydı tapuya gidip yeni tapu çıkarmak için de bir ücret zorunda kalıyordunuz.  Bu durumu bu şekilde düşünerek değişime ayak uydurmaya devam ediyoruz:)

 

Yeni tapu çıkarma ücretleri ne kadar?

 

Yukarıda yeni tapuların aslında taşınmazların yeni kimlikleri olduğunu ve bu kimliklerin kaybolduğunda veya değiştirilmesi gerektiğinde bir ücret ödenmesi gerektiğini belirtmiştik. Şuan yeni tapu durumu hiç olmadığını varsayarsak bile tapuya gittiğinizde yeni bir tapu senedi almak isterseniz yaklaşık  8TL ile 10TL arasında bir rakam ödüyorsunuz. Yeni tapular ile ilgili değişiklik için şuan belirlenen bir ücret bulunmuyor. Yeni tapulardaki dijital değişiklikleri göz önüne alındığında 10TL nin üzerinde bir yeni tapuya geçiş ücreti alınacağını tahmin etmek çokta zor olmayacaktır.

 

 

Yeni tapu ile ilgili tüm soruları yorumlardan bize iletebilirsiniz.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz