Yeni Deprem Haritası Artık İnternette!

Miras sorgulama ve soyağacı sorgulama hizmetleri internette yoğun ilgi görürken şimdi de yeni Türkiye deprem haritası internetten sorgulamaya açıldı. Verilen yeni hizmet ile beraber artık oturduğu mahallenin deprem riskini öğrenmek isteyen kişiler https://tdth.afad.gov.tr/ adresini ziyaret ederek sorgulama ekranına ulaşabiliyor ve sizden istenen bilgileri girerek yaşadığınız mahallenin deprem riskini öğrenebiliyorsunuz.

Fay Hattına Ek Olarak Zemin Yapısı Da Dikkate Alındı

FAD’ın koordinasyonunda ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen titiz bir çalışma sonrası elde edilen deprem haritası çok daha kesin sonuçlar veriyor. Çünkü deprem riski belirlenirken eskiden olduğu gibi sadece fay hattı değil zemin yapısı da hesaplamalara katılıyor ve bu da kesin sonuçların alınmasını sağlıyor. Yeni haritada eski haritadan farklı olarak deprem riskini belirtmekte kullanılan 1. Derece deprem bölgesi ibaresi yerine ivme yöntemi kullanıldı.

Kadıköy Sağlam, Şile Daha Zayıf Olarak Belirlendi

Yenilenen haritada kayalık zemine sahip olan Kadıköy, Beykoz ve Çamlıca’da deprem riskinin daha düşük olduğunu gösterirken Şile’nin ise zemin açısından daha zayıf olduğu belirtiliyor. Fay hattına ilave olarak zemin koşullarının da dikkate alınması ile beraber deprem haritasının renkleri değişmiş oldu. Bununla beraber yenilen Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği de 1 Ocak 2019 itibari ile uygulamaya alınacak. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından 105 metreden daha yüksek olan binalar için zorunlu olarak “Yapı Sağlığı İzleme Sistemi” kurulacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz