Yetki Belgesi Almayan Emlakçılık Yapamayacak!

Taşınmaz ticareti yani emlakçılık yapmak isteyen kişiler için emlakçı yetki belgesi alınması zorunlu bir hale getirildi. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” hatırlanacağı üzere 5 Haziran tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yürürlüğe giren yönetmelik hakkında Bakanlık farklı illerde çeşitli organizasyonlara katılarak bilgilendirme toplantıları yapmaya devam ediyor. Bunlardan biride Mersin’de düzenlendi. Etkinliğe katılan Ticaret Bakanlığı Ticaret Dairesi Başkanı Soner Kaya emlakçı yetki belgesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Artık Her Önüne Gelen Emlakçı Olamayacak!

Yayımlanan yönetmelikle beraber emlakçı yetki belgesi alınmasının zorunlu bir hale getirildiğine dikkat çeken Kaya bu işi yapmak isteyen esnaf ve sanatkârların mutlaka yetki belgesi almaları gerektiğini söyledi. Kaya açıklamasında belirlenen yeni kurallar sayesinde sektörün artık çok daha düzenli işleyeceğini ve vatandaş tarafından daha güvenilir bulunacağını söyledi. Bundan sonra her önüne gelenin emlakçılık yapmasına izin vermeyeceklerini net biçimde söyleyen Kaya hizmet kalitesinin artması ile tüketici memnuniyet oranın da eş orantılı artacağını dile getirdi.

Geçiş Sürecinde Emlakçılara Kolaylık Sağlanacak

Kaya geçiş sürecinde hali hazırda emlakçılık yapmaya devam eden kişilere kolaylık sağlanacağını dile getirerek bu kişilerin belirli şartlardan muaf tutulacaklarını söyledi. Kurulacak olan yeni sistem üzerinden 5 Eylül itibari ile aranılan şartları taşıyan kişilere emlakçı yetki belgesi verilecek. Yine aynı sistem üzerinden bu belgenin askıya alınması ya da iptal edilmesi gibi işlemler de yapılabilecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz