Yeni Ev Alanlara Müjde! Tapu Harcı Geri Alınacak

Kentsel dönüşüm projeleri ile hayata geçirilen yapılardan ev ya da işyeri alan kişilere müjdeli haber geldi. Yapılan açıklamaya göre kentsel dönüşümden ev ya da dükkân alan kişiler bu taşınmaz satışları için ödemiş oldukları tapu harcı tutarlarını geri alabilecek. Ödenen tapu harcını geri almak isteyen kişiler 5 belgeyi hazırlayarak Gelir İdaresi Başkanlığı ya da vergi dairelerine başvuruda bulunacak.

25 Temmuz 2014 Tarihinden Sonra Ödenen Tapu Harçları İade Edilecek

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz tarafından yapılan açıklamaya göre 25 Temmuz 2014 tarihinden sonra yapılan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında hem vatandaşlar hem de müteahhitler ödedikleri tapu harcı tutarlarını geri alacak. Tapu harcı iadesi için süreç şöyle işleyecek;

  • Alım satım işlemini takip eden 30 günlük süre zarfında ilgili vergi dairesine yazılı dilekçe ile başvuruda bulunulmalıdır. Dilekçe yazıldıktan sonra ödeme dekontu, riskli yapı muafiyet yazısı, tapu fotokopisi riskli yapı belgesi ve sözleşme eklenerek düzeltme talebi iletilir.
  • 30 günlük sürenin geçmesi durumunda Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden şikayet yolu ile başvuruda bulunulmalıdır. Bu başvurunun reddedilmesi halinde ise 30 gün içerisinde Vergi Mahkemesi üzerinden dava açılmalıdır.
  • Vergi mahkemesine dava açılırken dava dilekçesine ek olarak vergi tahsil alındısı, riskli yapı muafiyet belgesi, riskli yapı belgesi, sözleşme örneği ve tapu senedi fotokopisi eklenmelidir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz