1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeler ile Emlak Vergisi hakkında ihtiyaç duyulan tüm düzenlemeler gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar kapsamında konut

Yeni Ev Almak İsteyenlere Emlak Vergisi İndirimi Geliyor 
1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeler ile Emlak Vergisi hakkında ihtiyaç duyulan tüm düzenlemeler gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar kapsamında konut projelerinden sıfır konut alan kişilere bir takım indirimlerin yapılması ve bazı avantajlar sağlanması da aynı kanun kapsamında gerçekleştirilmektedir. 
Emlak Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilir?
Emlak satın alan kişiler kanun kapsamında artık emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilmekle beraber bu mükellefiyetin kanuni olarak başlaması için kişinin emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekmektedir. Emlak vergisi beyannamesinin geç verilmesi durumunda yasal cezalar ile karşı karşıya kalınması söz konusu olduğu için kişinin evini aldığı senenin sonuna kadar bu beyannameyi vermeleri zorunludur.
Emlak Vergisi Muafiyeti
 Bu beyannamenin verildiği ilk yıl kişi emlak vergisinden muaf kabul edilir. Yani kişi yeni ev satın aldığı ilk yıl emlak vergisi muafiyeti hakkına sahiptir. Bu da 2017 yılında markalı konut projeleri üzerinden sıfır daire alan kişilerin emlak vergisi ödemeleri için bir yıllık avantaj sağlaması anlamına geliyor. Buna ek olarak sıfır binalardan konut alan kişilere emlak vergisi ödemelerinde binanın bitiş tarihini takip eden 5 yıl boyunca emlak vergisinin dörtte biri tutarında emlak vergisi indirimi uygulanıyor. 
Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri 
Emlak vergisi ödemesi için belediyeler mükelleflere iki seçenek sunmaktadır. Bunlardan ilki yıllık peşin ödeme ikincisi ise iki eşit taksit halinde ödeme yapmaktır. Ödemelerini taksitli olarak gerçekleştirmek isteyen kişilerin ise emlak vergisi birinci taksit ödemelerini 1 Mart – 31 Mart tarihleri arasında, ikinci ödemelerini ise 1 Kasım – 30 Kasım tarihleri arasında yapmaları gerekiyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.