İmar Kanununda Önemli Değişiklikler Yapıldı!

 

İmar kanunu son günlerde TBMM grup toplantılarının da sıklıkla yer almış olup, buna göre ise İmar kanunu kapsamında çevre korumasına yönelik olarak 13 madde daha önerge olarak sunulmuş olup, sunulan bu maddeler ise oy birliği ile kabul edilmiştir. Buna göre ise 1 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen imar kanununda önemli değişiklik konusunu yeni imar planına göre bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecektir.

 

İmar Kanununda Yapılan Değişiklikler Kabul Edildi!

 

İmar planı kanunu maddelerine eklenecek olan Mekansal Strateji Planı başlığı şekinde eklenecek olup, bu plan ise Nazım İmar Planı ve Çevre Düzeni Planı olarak iki şekilde görülecektir. Mekansal planlar ve bu planların kapsadıkları alanları, amaçları Mekansal Strateji Planı adı altında yapılacaktır.

 

Ruhsatsız Yapılar Yıkılacak!

 

Düzenlenen imar planı kapsamında ise ruhsatsız olan yapılar tespit edilmesi halinde ise inşaatı durdurulacak ve mühürlenecektir. Bu aşamadan sonra ise 1 aylık süre verilecek olup, bu uyarılara rağmen ruhsat almayan kişilerin yapıları Belediye ve Valilikler tarafından yıkılacaktır.

Bisiklet ve Park Yolları Zorunlu Olacak!

 

Yeni imar planı değişiklikleri kapsamında ise zorunlu olacak bir madde daha belirlenmiş olup, bisiklet yolları, bisiklet park istasyonları zorunlu hale getirilecektir. Eğer bulunulan bölgede arazi eğimi var ise ve bisiklet yoluna müsait değil ise yay yolları düzenlenecektir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz