Yeni İmar Yönetmeliği Değişikliği İle İlgili 10 Madde 

3 Temmuz 2017 tarihinde Resmî Gazete sayısında yayımlanan yeni İmar Yönetmeliği yürürlükte belirtilen tarih olan 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile resmi olarak yürürlüğe girmiş oldu. 30 Eylül 2017 tarihinde yeni yönetmelik resmi olarak yürürlüğe girmeden hemen önce üzerinde son değişiklikler yapılmış ve yönetmeliğe son şekli verilmişti. Peki, yeni yönetmelikte neler değiştirildi?

Yeni İmar Yönetmeliği Değişiklikleri 

İmar yönetmeliği hayata geçirilmeden önce sektörden gelen talepleri değerlendirmeye alan hükümet bir dizi değişikliğe gitti. Özellikle de inşaat sektörünün büyümesini engellemesinden korkulan şikayetler öncelikli olarak değerlendirmeye alındı ve bu maddeler hakkında değiştirmeler yapıldı. İşte değiştirilme yapılan o çok önemli 10 madde;

1.Atrium tanımı “İki veya daha çok sayıda katın içine açıldığı, yapı kitlesi içinde ortak hacim olarak tertiplenen, karşılıklı iki uzun kenar arasındaki mesafe 3.00 metreden az olmamak üzere bodrum, zemin veya bina girişinin yer aldığı kattan başlayıp tüm katlar boyunca devam eden üzeri kapalı boşluklu hacimleri,” şeklinde değiştirildi.
2.Emsal harici alanlar hakkında yazılı olan maddeler üzerinde değişiklik yapıldı.
3.Taban alanına dahil edilmemesine karar verilen kullanımlar baştan düzenlendi.
4.Katlar alanı hesabına katılmayacak olan kullanımlar hakkında değişikliklere gidildi.
5.Bahçe mesafeleri hakkında gelen talepler değerlendirildi ve yeni düzenlemeler yapıldı.
6.Kapılar ile pencereler için belirlenen ölçülerde değiştirildi.
7.Aynı parsel içerisinde yer alan ancak birbirinden bağımsız bloklar için yapı ruhsatı işlemlerinde düzenlemelere gidildi.
8.Büyükşehir sınırları içerisinde yer alan yapılara belediyelerin gerek görmesi durumunda siluet onayı zorunluluğu getirme yetkisi verildi.
9.Elektronik haberleşme istasyonu kurulması için getirilen zorunluluk kaldırıldı.
10.İnşaat sözleşmesi düzenlenen riskli yapılarda ruhsat işlemleri istenmesi durumunda bir önceki yönetmeliğe göre yapılabilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz