Yeni İmar Yönetmeliğine Gelen Tepkiler

İnşaat sektöründe adeta yeni bir dönemin başlamasına yol açan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin yayımlanmasından sonra inşaat sektörünün dev isimleri KONUTDER, GYODER ve İNDER başkanlarının tepkileri de dikkat çekti.

Sektörün Önünü Kesen Düzenleme

Yayımlanan yeni yönetmeliğin sektörün önünü kestiğini, kaos oluşmasına yol açacağını belirten derken başkanlarının açıklamaları, “Yönetmelik konusundaki görüşlerimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ifade etmemize rağmen sektörün saha tecrübesinin yönetmeliğe yansıtılmamış. Bu yönetmelikle gayrimenkul sektörü önemli ölçüde sorunlar yaşayacak. Sektörün önünü kesen bir düzenlemedir. Yayınlandığı günden itibaren bürokratik bir anlayış, söz konusu yönetmeliği değiştirmeye çalışmaktadır. Tüm bu gayretlerin sonucu olarak yayımlanan yeni yönetmelik öncelikli olarak mimarlık mesleğini uygulanamaz hale getirdi. Şehirlerimizin bundan sonra tektipleştirici bir bakış açısıyla, gelecek vizyonundan uzaklaşarak inşa edileceğini görüyoruz” şeklinde oldu.

Ülke Ekonomisine Zarar

Dernek başkanları, yönetmelikte yer alan inşaat ruhsatının müktesep hak olmaktan çıkarılmasının en önemli husus olduğunu belirterek, “Son anda yönetmeliğe ilave edilen bu düzenlemeyle gerek yerli ve yabancı yatırımcılar gerekse de tüketiciler büyük bir riskle karşı karşıya. İmar Kanunu’na tamamen aykırı olan bu düzenleme ile gayrimenkul sektörü en temel dayanağından yoksun hale getirildi ve yatırımların önü kesildi. Ekonomik büyümeye önemli ölçüde destek veren, ayrıca toplam istihdamdaki payı yüzde 7.3 olan gayrimenkul sektörü geçmişte bu hususla ilgili büyük sorunlar yaşadı. Yeni yönetmeliğin birçok sorunu beraberinde getireceğinin ve geniş halk kesimlerinin mağdur olacağının zamanla kavranacağını düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz