Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yönetmenlikte yapı müteahhitliği yapmak için kapsamlı bir şekilde şartları duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yönetmenliğinin amaç ve görevleri içerisinde, plan, sanat, sağlık ve çevreye uygun birer yapılar inşa edilmesine için ciddi bir süreç ve takibin başladığı ifade edildi. Bu konu için müteahhitlerin ekonomik, mesleki ve mali ile teknik yeterliliğinin sınıflandırılarak yetki belgesi numarası alması ve kayıtlarının da tutulması gerek olan belge numaralarının iptaline ilişkin usuller düzenlenecek.

Yeni yönetmenlik kimleri ilgilendiriyor?

Yeni yönetmelik, yapı ruhsatına tabi olan tüm yapım işlerini, yapı müteahhitlerini ve gerçek ile tüzel kişileri kapsamıyor. Yönetmenliğin yürürlükte olmasından itibaren üç yıl içerisinde, mali yeterlilikten kısa vadeli banka borçlarının kaynaklara oranı artık aranmıyor. Yinede başvuru tarihinden önceki 3 yıla dek değerler beyan ediliyor.

Uygulanması beklenen ilke ve kurallar

Yapı ruhsatına tabi olan tüm yapıların gerçek yada tüzel kişiliği ve yapı müteahhidinin bunları oluşturacak bir girişimde sorumlu olmasıyla inşa edilmesi gerekiyor. Tüm müteahhitlerin yetki belgesi numaraları şart. Numaranın yapı ruhsatında, izin belgesinde ve tüm sözleşmelerde kullanılması ise mecburi.

Tek parsel üzerinde bodrum katı hariç, en fazla iki katlı ve toplan inşaat alanı 500 mt2 geçmeyen yapılar için, tüm sorumlulukları üstlenmesi gerekmektedir. Bu bakımdan yapılar için yapı müteahhidi aranmıyor. Yalnızca o yapımla alakalı ve beş yıl içinde tek bir yapıya mahsus olmak üzere yapı yapacak kişiye geçici yetki belgesi numarası verilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz