Emlak Ofisi Açmak İçin Aranılan Şartlar Nelerdir?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından üzerinde çalışmaların devam ettiği ve kamuoyu tarafından büyük bir merakla beklenen kanun taslağı sonunda yayımlandı. Şu ana kadar gayrimenkul sektöründen olumlu tepkiler alan kanun taslağı kapsamında emlak ofisi açmak isteyen kişilerde aranılan şartlarda duyurulmuş oldu. Aranılan şartlar sektörün beklentilerini tam olarak karşılarken şu an itibari ile aranılan şartlar hem bakanlık hem de emlak sektörü üyeleri tarafından kabul görmüş durumda.

Emlak Ofisi Açmak İçin İşletmelerde Aranılan Şartlar Nelerdir?

•23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 2. maddesi kapsamında belirlenen bağımsız bölüm tanımına uygun olması

•Otuz metrekare ve daha büyük olması,

•14. maddenin birinci fıkrasının (k) bendinde belirtilen dosyalama işlemi fiziksel olarak yapılıyorsa ve içinde idari büro ile kabul yeri de bulunuyorsa arşiv bölümü barındırması,

•Emlakçılık hizmetinin düzenli ve kesintisiz olarak verilmesini sağlayacak miktar ve özelliğe sahip olan koltuk, sandalye, masa, telefon, internet, bilgisayar ve faks gibi donanımlara sahip olması,

•Taşınmazların gösterilmesinde kullanılacak olan mülkiyeti işletmeye ait olan ya da işletme tarafından kiralanan yeteri sayıdaki taşıta sahip olunması.

Emlak Ofisi Açmak İçin Yetki Belgesi Verilmesinde Aranılan Şartlar Nelerdir?

 • 12. Maddede belirtilen şartları taşıması,
 • Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Ticaret ve Sanayi Odası ya da Ticaret ve Sanayi Odalarının ayrı olarak kuruluşlarının gerçekleştirildiği yerlerde bulunan ticaret odalarına kayıt işlemlerinin yapılmış olması,
 • Kurumlar Vergisi ya da Gelir Vergisi mükellefi olunması,
 • Temsile yetkili olan kişilerin ya da şube müdürü olarak çalışacak olan kişinin;
  18 yaşını doldurmuş olması,
  Öğrenim durumunun en az lise mezuniyet derecesinde olması,
  Mesleki yeterlilik belgesinin bulunması ya da emlak yönetimi ile alakalı bölümlerden ön lisans düzeyinde mezun olması,
  İflas etmemiş olmaması ya da iflas yaşamış olsa dahi ticari itibarini yeniden kazanmış olması,
  Konkordato ilanında bulunmamış olması,

Kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması şartları aranmaktadır.

Bunlara ek olarak Bakanlık gerekli gördüğü takdirde yetki belgesi vermek için anlaşmış olduğu üniversite, meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye uygun bulunan kurum ve kuruluşlar üzerinden eğitim verme hakkına sahiptir. Bakanlık yetkilileri bu eğitim protokolünü belirleme konusunda uygulayacak olan usul ve esasları ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile ortak bir görüşme yaparak belirleme hakkına da sahiptir.

Yeni Emlakçılık Yasası İle Alakalı Resmi Detaylar

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz