Yeni Kurulacak OSB Organize Sanayi Bölgeleri

Organize sanayi bölgelerinin kuruluşları her geçen gün daha da artış göstermektedir. Özellikle sanayileşme alanında pek çok çalışmanın gerçekleştirilmesi çok daha geniş çaplı organize sanayi bölgelerinin kurulması konusunda bir ihtiyaç niteliği taşımaktadır. Yeni kurulacak OSB Organize sanayi bölgelerinden ise Türkiye’nin pek çok bölgesi için bahsetmek mümkün olabilmektedir.

Yeni fabrikaların ya da yurt dışı firmalarının yerleşke olarak kullandıkları organize sanayi bölgeleri, pek çok faktöre göre projelendirilmekte ve bu projeler kısa sürede hayata geçirilmektedir.

Nerede Organize Sanayi Bölgeleri Kurulacak?

Günümüzde organize sanayi bölgelerinde istihdam edilen personel sayısı 1 milyon 750 bindir. Bu sayı ise çok yakın bir zaman içinde açılacak olan organize sanayi bölgeleri ile daha da yükseltilebilecek. 11 bin kişiye ek istihdam imkanı sunulan projeler kapsamında Türkiye’deki pek çok il alternatifler arasında yer alıyor.

442 hektarlık bir alan üzerine kurulacak olan organize sanayi bölgeleri Kastamonu, Giresun, Muğla ve Doğu Karadeniz bölgesi için düşünülüyor. 50 adet yeni OSB sayesinde pek çok kişi de iş kapısına sahip olabilecek. Yeni kurulacak OSB organize sanayi bölgeleri ham madde ve ulaşım açısından da yakın bölgelere kurulacak şekilde projelendirildi.

2018 yılında Organize sanayi bölgesi olarak devam eden 36 farklı proje bulunuyor. Bu projeler ile birlikte açılacak OSB sayısı giderek artırılmaktadır. Özellikle küçük şehirlerde bulunan organize sanayi bölgesi eksikliği nedeniyle çalışmalar için daha fazla çaba gösterilmektedir.

Mali Destek Sunulacak

Yeni kurulacak OSB organize sanayi bölgeleri kapsamında büyük mali destekler de bulunuyor. Öncelikli olarak organize sanayi bölgesi ihtiyacı olan yerlere 500 bin, normal olarak nitelendirilen yörelere 700 bin, sanayi konusunda son derece gelişmiş olan bölgelere ise 900 bin TL ek destek sunulacak. İlk 5 yıl içinde ödemek sureti ile kaynaklardan da kullanma imkanı sunulacak. Özellikle organize sanayi bölgesi ihtiyacı olan bölgeler için bu durum büyük avantajlar da sağlıyor. Yakın zaman içerisinde bu projelerin hayata geçirilmesi konusunda detaylar da sunulacak. Çok kısa bir süre içinde sanayi açısından kalkınmalara aracı olunması bekleniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz