Yeni Malik Eski Kira Sözleşmesinin Tarafı Olur Mu?

İçerisinde kiracısı bulunan taşınmazları satın alan yeni maliklerin bazı hak ve sorumlulukları bulunmaktadır. Devam eden kira sözleşmesi bulunan bir taşınmazı satın alan yeni taşınmaz sahibinin eski kira sözleşmesi hükümlerine uyma zorunluluğu bulunup bulunmadığı sıkça tartışılmaktadır. Peki, yeni malik eski kira sözleşmesinin tarafı olur mu?

Taşınmazı Kullanma Zorunluluğu Varsa İptal Edebilir

Taşınmazın el değiştirmesi başlı başına bir kira sözleşmesi iptali gerekçesi değildir. Ancak taşınmazı satın alan yeni ev sahibinin bu evi kullanma ihtiyacı varsa yani ortada bir zorunluluk varsa kiracının evi boşaltmasını isteme hakkı bulunmaktadır. Böyle durumlarda taşınmaz sahibi kira sözleşmesi tarihi dolmadan evin tahliyesi için evi satın aldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde evin tahliye edilmesini isteme hakkına sahiptir. Yine evi satın alan yeni ev sahibi evin kullanım hakkına kendisi ihtiyaç duyuyorsa bu durumda kira sözleşmesinin tarihinin dolmasına 1 ay süre kala açacağı dava yolu ile de kira sözleşmesini sona erdirme hakkına sahiptir.

İçerisinde Kiracı Olan Evi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle de satın alınan ev kişinin kendi barınma ihtiyacı için alınıyorsa mutlaka taşınma sürecini daha sorunsuz yaşamak için boş olan evler tercih edilmelidir. Böyle bir imkân yoksa yani içerisinde kiracı olan bir taşınmaz satın alınıyorsa ise bu durumda kiracı ile önceden konuşularak tahliye taahhütnamesi imzalatılmaya çalışılmalı, kiracının evi hemen boşaltacağı garanti altına alınmalıdır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz