Yeni Meclis Binası Aranıyor

Anayasa değişikliği ile milletvekili sayısının 500’den 600’e çıkması sonucunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ek oda gereği duyulduğu ve bu durumdan dolayı yeni bir Meclis binasının yapılması gerektiği TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın milletvekillerine göndermiş olduğu mektup ile gündem oldu.

100 Odaya Daha İhtiyaç Var

Mevcut durumda Meclis’te 472 milletvekili için oda bulunurken, milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkması ile 100 yeni odaya daha ihtiyaç duyuldu. Yeni Meclis binası için, 15 Temmuz sonrasında yıkılan eski Halkla İlişkiler Binası’nın yeri uygun görülüyordu. Bina ile ilgili işlemlerin hayata geçirilmesi beklenirken TVMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından milletvekillerine gönderilen mektup ile Meclis binasının mevcut durumda yetersiz olduğu, yeni bir binaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Bürokratların Görüşleri

Yeni Meclis binası için yeni bir alan arayışında olan bürokratlar, iki farklı görüşü savunarak ikiye ayrılıyor. Bir grup, yeni bir kampusun gereksiz olduğu belirterek  “Yeni kampusa gerek yok. Olsa bile 450 dönümlük mevcut kampus varken, yeni kampus yapmak mantıksız olur” fikrini savunurken, bir diğer grup ise ihtiyaç duyulması takdirinde bu ihtiyacın giderilmesinin oldukça doğal olduğunu “Ulus’taki 1. Meclis ve 2. Meclis yeterli gelmemiş, bugünkü 3. Meclis yapılmış. Günün şartlarına göre Meclis kampuslarının yenilenmesi çok doğal. İhtiyaçları karşılayamadığında yenisi yapılabilir. Şimdi gidip 1. Meclis’e dönülse yeterli gelir mi? 600 milletvekilinin olacağı bir sistemde 4. Meclis yapılabilir.” şeklinde düşünüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz