Emlak Vergisi İçin Yeni Düzenleme Kapıda 

Geride bıraktığımız günlerde yapılan astronomik zamlarla gündeme gelen emlak vergisi için beklenen düzenleme müjdesi bu konuda en yetkili olan isimlerden biri olan Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan geldi. Konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek adına yazılı bir açıklamada bulunan Bakan Ağbal “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” hakkında bilgi verdi.

Turizm Yatırımcısı Desteklenecek 

Halk arasında torba yasa olarak bilinen yeni tasarı hakkında bilgilendirmede bulunan Bakan Ağbal turizm yatırımı yapmak isteyen kişi ve kurumlara büyük fırsatlar sunacaklarını dile getirerek teşvik müjdesi verdi. Hazineden sahil yerlerinde turizm yatırımı yapmak için yer kiralayan işletmelerin kalan sürelerini 49 yıla tamamlayacaklarını belirten Ağbal aynı zamanda isteyen işletmelerin bu yerleri satın almaları için de yardımda bulunacaklarını söyledi.

Emlak Vergisine Sınır Getirilecek 

Belediyelerin emlak vergisi yenileme oranlarını belirlerken özgürce hareket etmelerine artık izin verilmeyeceğini belirten Ağbal bunun yerine değer artışı belirlenirken emlak vergisi sınırı uygulanacağını belirtti. Yani bundan sonra belediyeler değer artış oranını belirlerken kendi takdir komisyonlarında astronomik rakamlar belirlense dahi arsa ve arazi değerinin yüzde 50 sınırını aşamayacak ve vergilendirme bu sınır üzerinden vergilendirme işlemi uygulanacak. Bu şekilde yapılacak olan yasal düzenleme vatandaşların korunmasını sağlayarak mağduriyetin ortadan kaldırılmasını güvence altına alacak. Bunlara ek olarak arazi toplulaştırma projelerine de hız verilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz