Yapı Denetimi Sil Baştan, Kurallar Değişiyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında üzerinde görüşmelerin devam edildiği Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı ile beraber yapı denetiminde pek çok önemli değişikliği içeriyor. Hayata geçirilecek olan yenilikler ile artık denetimler çok daha sıkı bir hale getirilecek.

Yeni Kanun Tasarısı Neleri Değiştirecek

Meclisteki kanun tasarısı değişikliği ile beraber artık yapı denetim şirketleri ile müteahhitlerin direkt olarak ticari bağlar kurması engellenecek. Denetimi yapılacak olan inşaatlar Bakanlık tarafından ortak bir havuzda toplanacak. Bu inşaatları denetleyecek olan firmalar ise sistem tarafından otomatik olarak atanacak. Yani müteahhit hangi şirketin kendisini denetleyeceğine kendisi karar veremeyecek ya da bu denetleme şirketi ile direkt bağ kuramayacak. Bu sayede denetleme şirketi çok daha rahat bir şekilde denetimde bulunacak.

Hizmet Bedeli Oranı Sabitlenecek

Yapılacak olan değişiklik ile beraber bundan sonra denetime girecek olan yapı sahiplerinin mağdur olmaması adına bu hizmet için alınacak olan yapı denetimi hizmet bedeli oranı sabitlenecek. Bu sayede sektörde yoğun şikayet oluşmasına neden olan farklı fiyat uygulamalarının önüne geçilecek ve standart bir fiyatlandırmada bulunmanın önü açılacak. Yine bakanlık tarafından sınırları belirlenmiş olan yapı grupları için mühendis ve mimarlar yerine bundan sonra yapı denetiminde yüksek tekniker, teknik öğretmen, teknisyen ve teknikerlerde görev alabilecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz