Yeni yapılacak olan konut inşaatları için kullanılacak olan malzemelerde KDV indirimi müjdesi geldi. Gelen bu müjde ile beraber yeni yapılacak olan evlerde kullanılacak olan küvet,

Yeni Yapılacak Olan Konut İnşaatları İçin KDV İndirimi Müjdesi 
Yeni yapılacak olan konut inşaatları için kullanılacak olan malzemelerde KDV indirimi müjdesi geldi. Gelen bu müjde ile beraber yeni yapılacak olan evlerde kullanılacak olan küvet, radyatör, kombi gibi pek çok üründe eskiden uygulanan % 18 ‘lik KDV oranı yüzde 1 seviyesine çekildi. Bu sayede yaklaşık olarak 300 bin lira talep edilerek satışa sunulan evlerde KDV indirimi sayesinde 4 bin lira civarında fiyat indirimi olacağı açıklandı. 
Gayrimenkul Sektörünün Canlanması Amaçlanıyor
Türk ekonomisinin dar bir boğazdan geçtiği günümüzde ekonominin en büyük destekçilerinden biri olan inşaat sektöründe kriz yaşanmasını engellemek için desteklenmeye devam ediliyor. Yapılan pek çok destek ile beraber konut stoklarının eritilmesi amaçlanırken satış rakamlarının üretim rakamlarına yaklaştırılması için farklı teşvikler uygulanıyor. Ancak konut üreticilerinin uzun vadeli konut satışı ve konut satış rakamlarının düşmesi ile beraber hükümetten KDV indirimi talebinde bulunarak biraz daha teşvikte bulunulmasını talep etmişti. 
Maliye Bakanlığı Yeni Tebliğ Yayımladı
Konut üreticileri tarafından yapılan çağrıya hükümet kanadı daha fazla tepkisiz kalamadı ve Maliye Bakanlığı yeni tebliğ yayımlayarak 150 metrekare ve altında kalan konutların ilk yapımlarında kullanılacak olan mutfak dolabı, duşakabin, evye, kombi ve radyatör gibi malzemelerde KDV oranının yüzde 18 seviyesinden yüzde 1 seviyesine çekildiğini duyurdu. Bu sayede müteahhitlerin maliyetlerinde yüzde 17 seviyesinde bir azalma yaşandı. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.