Gecekondu kanununda değişiklik yapıldı. 77 sayılı kanunun 33. maddesinde bir değişiklik yapıldı. Düzenleme kapsamında dönüşüm projesi içerisinde yer alan projeler için harç ödemesi artık olmayacak. Ancak yeni yapıların satışında ise tapu harcı istisnası da satış esnasında olmayacak.

Gecekondu Kanununun 33. maddesinde bir değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemeyle beraber bir projeden ev sahibi olduğunuzda tapu harcı artık ödemeyeceksiniz. Peki bu ne demek oluyor?

20 bin lira cebinizde kalıyor!

Önceden tapu harcında evin yüzde 4’ü kadar harç ödeniyordu. Bu bakımdan yüzde 2 alıcıdan yüzde 2 satıcıdan alınırken, 500 Bin TL’lik bir ev alımında 10 bin alıcıdan 10 bin satıcıdan alınıyordu. Yenilenen kanun kapsamında artık kentsel dönüşüm projesinde harç ödemesi olmayacak.

Yeni yapılar için harç ödenecek

Yeni yapılmış olan yapıların satışında ise tapu harcı satış sırasında olmayacak. Satış sırasında tapu harcının ödenmesi, ardından da dava açılarak yasal bir faizle geri alınması mümkün durumda. Müteahhit ve vatandaşa çok fazla zaman kaybettiren bu sorunun ise yargıtaya taşınacağı dile getirildi. Hazine’nin ise çok büyük faiz, mahkeme masrafı ve avukat ücreti gibi önlemleri bakımından kanunun 33. maddesinde 6306 sayılı kanunda yapılmış olan değişiklik içerisine bir yeni düzenleme daha bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı ne düşünüyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konu hakkında yapılmış olan bağımsızlardan müteahhide kalan kısımlardan üçüncü kişilere satışın ilk satış olarak görülmeyeceği ve 775 ile 6306 sayılı kanun kapsamında olmadığını ve harç ödemesi yapması gerektiği ifade edildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz