Yeni Yılda Ticari Davalarda Arabuluculuk Zorunlu

Resmi Gazete ‘de yayımlanan yasaya göre; Ticari olarak dava açılan mahkemelerde artık arabulucular da olmak zorunda. Arabulucuya gitmeyenler şirketler veya kişiler ise kesinlikle mahkemelerde bulunamayacaklar. Bu yasa 01 Ocak 2019 tarihinde geçerli olacaktır. İşçi ve işveren arasında geçen tazminat ve alacaklarına ilişkin anlaşmazlıklarından dolayı mahkeme dışında daha hızlı ve kesin sonuçlanabilmesi için yasaya giren arabuluculuk kanunu bugün Resmi Gazetede yayımlandı.

Zorunlu Ve İhtiyari Arabuluculuk

 

Arabuluculuk zorunlu ve ihtiyari olarak ikiye ayrıldı. Zorunlu arabuluculukta, anlaşmazlıktan dolayı açılacak davadan önce gidilmesi zorunlu kılındı. Bu anlaşmazlıklar ise kıdem, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti ve maaşlar gibi olmalıdır. İhtiyari arabuluculukta ise anlaşmazlıktan dolayı açılan davalardan önce arabuluculuğa gidilme zorunluluğu bulunmuyor, fakat müracaat edilmesi gerekiyor.

Mahkeme Öncesi Arabuluculuk

 

Ticari dava konusu olan iş yerlerinde işveren ile işçi arasında, bir kısım alacağın ödenmemesi ve tazminat konularını içeren talepler sonucunda mahkeme öncesi dava şartı ile aracılığa başvurmaları gerekmektedir. Bu süreçten sonra arabulucular tarafların arasındaki anlaşmazlıkların nelerden kaynaklandığını tespit ederek bu konularla ilgili çözüm yolları izlenir. Bu sırada taraflar çözümler üretirken birbirlerini anlamaya başlarlar. Eğer iki tarafta herhangi bir çözüm sonucuna ulaşamazlar ise arabulucu son bir çözüm önerisinde daha bulunabilir. Arabuluculuk hakkında İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı olan Şekib Avdagiç, işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı oluşan ticari davalarda arabuluculuk ön şartı olur ise insanların birbiri ile anlaşmasının kolaylaşacağını ve böylece arabuluculuk kurumu sayesinde farklı çözüm yollarıyla ilgili çalışmaların artacağı yönünde konuşmuştur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz