Yeni İmar Yönetmeliği Yeni TAKS Oranları Ne Kadar Oldur

/ 8 Kasım 2017 / 28 / yorumsuz
Yeni İmar Yönetmeliği Yeni TAKS Oranları Ne Kadar Oldur

Taban Alanı Kat Sayısı kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan adından da anlaşılacağı üzere taban alanı ve imar parsel alanlarının birbirine orantılanması sonucu e

2017 TAKS Oranları 
Taban Alanı Kat Sayısı kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan adından da anlaşılacağı üzere taban alanı ve imar parsel alanlarının birbirine orantılanması sonucu elde edilen rakam oluyor. Yapılacak olan bu hesaplamaya arazide bulunan eğim nedeni ile tesviye ve tabii edilen zemin üstünde bulunan bodrum katların tamamını ve zemin kat izdüşümünü de kapsıyor. 
Bu oranlar değişkenlik göstermekle beraber;
0.10
0.15
0.40
0.50
0.60
0.80 oranları arasında bulunuyor. 
İmar Yönetmeliği Yeni TAKS Oranları 
Uygulanacak olan TAKS oranları belediyelerce hazırlanan imar planlarında belirlenmektedir. Bilindiği üzere Ekim ayından itibaren geçerli olacak olan yeni İmar Yönetmeliği kapsamında TAKS oranları da yenilenecek ve yeni sınırlamalar uygulamaya alınacaktır. İmar yönetmeliği kapsamında yer alan TAKS oranı hesaplamasında uygulanan belirli kurallar bulunmaktadır. Örneğin emsal hesabı ve taban alanı hesaplamalarında net imar parseli alanı temel alınarak hesaplamalar yapılmaktadır. 
TAKS Hesabı Nasıl Yapılır?
Hesaplamalar oranlar üzerinden gerçekleştirilir. Örneğin blok nizam ya da ayrık olan yerlerde uygulama için imar planında özel bir madde yer almıyorsa bu durumda TAKS için yüzde 40 sınır uygulanmaktadır ve bu oranın aşılması mümkün değildir. Ancak bu maddenin uygulanmasında çekme mesafeleri kullanılarak KAKS verilen TAKS verilmemiş parsellerde bu oran esnetilerek yüzde 60 seviyesine çekilebilmektedir. Yapılan bu esnetilme son sınır olup yüzde 60 seviyesinin geçilmemesi şartı ile çekme mesafelerine göre uygulama yapılmasına izin verilmektedir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.