Yeni Yönetmeliğe Göre Kapıcı Dairesi

Yeni İmar Yönetmeliği kapsamında, binalarda yapılacak olan kapıcı dairelerinin ölçüleri ve esas alınması gereken hususlar yeniden düzenleniyor.

Kapıcı Dairesi Sayısı

Ekim ayından itibaren yürürlükte olacak yeni yönetmeliğe göre, bağımsız bölüm sayısının 40 üzeri olması durumunda ve katı yakıt kullanılması durumunda bir adet kapıcı dairesi yapılması zorunlu kılınıyor. Birden fazla yapı bulunan ve bağımsız bölüm sayısı 80 üzerinde olan parsellerde ise ikinci bir kapıcı dairesi yapılıyor.
Birden fazla yapının bulunduğu parsellerde 60 üzeri bağımsız bölüm bulunması takdirinde her bina için ayrı bir kapıcı dairesinin yapılması gerekiyor. Katı yakıt haricinde ısıtma sistemi kullanılması durumunda 60 üzeri bağımsız bölüm bulunması durumunda bir kapıcı dairesi, 150 üzeri bağımsız bölüm bulunması durumunda iki kapıcı dairesi yapılması gerekiyor.

Kapıcı Dairelerinin ve Bekçi Odalarının Ölçü ile Nitelikleri

a)    Kapıcı daireleri, doğrudan ışık ve hava alabilecek şekilde düzenlenir.
b)   Taşkın riski taşıyan alanlarda kalan binalarda düzenlenecek kapıcı dairelerinin kapı ve pencere boşluklarının alt seviyesi su taşkın seviyesinin en az 1.50 metre üzerinde olmak zorundadır.
c)    Kapıcı dairelerinin toprağa dayalı ve iskân edilebilen bodrum katlarda yapılması halinde, oturma odası ve bir yatak odasının dış mekâna açılması bu mekânların taban döşemesinin üst seviyesinin tabii veya tesviye edilmiş zemine gömülü olmaması, kapı ve pencere açılmak suretiyle, doğal aydınlatma ve havalandırmasının sağlanması sel, taşkın ve su basmasına karşı önlem alınmış olması zorunludur. Kapıcı dairelerinin toprağa gömülü duvarlarında kuranglez yapmak suretiyle kapı ve pencere açılamayacağı gibi, bu duvarlarda pencere açılabilmesi için pencere denizliğinin tabii zeminden veya tesviye edilmiş zeminden en az 0,90 metre yukarıda konumlanması gerekir.
ç) Bina içinde düzenlenen kapıcı daireleri, en az brüt 50 m2’dir. Kapıcı dairelerinde, her birisi en az 9 m2 ve dar kenarı en az 2.50 metre olmak üzere 2 yatak odası ve 12 m2’den az olmamak üzere 1 oturma odası, en az 3,3 m2 mutfak ve banyo veya duş yeri ve tuvalet bulunur.
d)   Bina dışında tertiplenen kapıcı daireleri en fazla brüt 40 m2 olmak zorundadır. Bu fıkranın (ç) bendinde yer alan ölçüleri sağlayacak şekilde 1 yatak odası, 1 oturma odası, mutfak ve banyo veya duş yeri ve tuvalet bulundurulur.

Bekçi odası en az 4 m2 büyüklüğünde, doğrudan ışık ve hava alabilecek şekilde düzenlenir. Bekçi odasında en az 1.5 m2’lik bir tuvalet yer alır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz